Vítězem soutěže „Strom Žďárských vrchů“ je Lukasova lípa

Region - Zprávy
Čtvrtek, 03.07.2008 07:54

Celkem jeden tisíc pět set čtyřicet osm hlasů dostala Lukasova lípa, známá také pod názvem „Zpívající“. Snad nejznámější strom Vysočiny, jehož potomci byli vysazeni i na pražském Vyšehradě, získal opět prvenství.

Celkem bylo do soutěže zařazeno jeden tisíc devět set pět platných hlasů. A jak dopadli ostatní soutěžící? Na druhém místě skončila lípa u kapličky v Polničce, třetí příčka patří lípě u kostela ve Žďáru nad Sázavou. Solitérní třešeň u Hlinska získala bramborovou medaili. Za ní se řadí lipové stromořadí v Novém Městě na Moravě, solitérní buk s dutinou na Vříšti, dub na Čertovině, dub na Jeníkovském kopci a solitérní hrušeň u Vortové.  A nakonec lípy u hřbitova ve Svatém Mikuláši, které s osmi hlasy skončily na místě desátém.

Ale ať už dopadla soutěž jakkoliv, důležité je, že znovu probudila zájem člověka o krajinu a o přírodu vůbec. A aktivity ochránců přírody v tomto směru rozhodně nekončí. Do konce roku ještě chtějí vydat leták připomínající památné stromy Žďárských vrchů a připravit putovní výstavku se stejným zaměřením.

Avšak na další ročník soutěže „Strom Žďárských vrchů“ si budete muset ještě dva roky počkat. Je plánovaný na rok 2010. Tehdy totiž uplyne čtyřicet let od chvíle, kdy byla vyhlášena Chráněná krajinná oblast Žďárské vrchy (25.5.1970).

Sdílet článek: Sdílet článek: Bookmark Google Del.icio.us Digg Facebook Myspace Reddit MSN Live
článek byl přečten 2608x
Helena Zelená Křížová

Komentáře  

 
0 # Petr Dvořáček 2009-05-06 08:51
Zanedlouho bude uzavřena kvalifikace pro celostátní soutěž Strom roku 2009. „Naše“ Zpívající lípa jako vítěz loňské regionální soutěže má být ČSOP Žďár přihlášena také. Vloni celostátní vítěz (lípa Jana Gurreho v Jihočeském kraji) získala přes 33 tisíc hlasů. Pernštejnskému tisu – vítězi roku 2005 – stačilo pouhých 6731 hlasů, z toho přes polovinu získala nejmenovaná bystřická škola. Přečtěte si o tom něco víc na www.nadacepartnerstvi.cz, než začnete někoho neuváženě obviňovat z podvodů, nečestnosti, nebo „hnusného sprostého ovlivňování soutěže“ a dokonce z nemorálnosti. Už teď se na nás obrací ředitelé a učitelé okolních škol, kdy že se to začne hlasovat. V pátek se stavil na kus řeči starosta a vyčetl nám, proč jsme mu vloni o hlasování neřekli – tedy podle některých z vás, že jsme mu nestáli s pistolí u hlavy. Lobování není podvod a vyznavač pravicové politiky by měl dobře vědět, že je to jeden z pilířů kapitalismu. Pokud to ovšem regule soutěže jednoznačně nezakážou. Tento týden byly v TV záběry ze slavnosti oslavy vítězné Lípy roku 2008 v Římově (roste u kostela sv.Ducha). Hrdost a radost nad vítězstvím tam vyjadřovali stovky lidí. Byli nečestní? Byli podvedeni? Byli nemorální? Proč to ale píši? Vážně uvažujeme, že požádáme ČSOP a CHKO o nepřihlášení do letošního ročníku soutěže. Mediální humbuk HJ a jeho lživé očerňování nám vzalo náladu. Doplatí na to ovšem i ten jeho milovaný cestovní ruch, nechápu, jak se může Zpívající lípou chlubit na stránkách TIC. My máme jinou možnost jak lípu dokonce v rámci EU proslavit. Jednáme s organizátory soutěže Vesnice roku. Vítěz je každoročně vyhlašován v senátu ČR a měl by obdržet mladou dceru Zpívající lípy jako symbol budoucnosti. Pokud jsem někoho v tomto příspěvku urazil, žádám předem za prominutí; neučinil jsem tak ovšem ani v tom o novoměstských zas.rancích a o Františku Dvořáčkovi. Ten následný mediální kvikot jsem nechápal.
 

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé. (přihlásit / registrovat - vpravo nahoře)