U vstupu do zahrady plné bonsajů hlídaných kamennými draky bude letos nová brána

U vstupu do zahrady plné bonsajů hlídaných kamennými draky bude letos nová brána - 2048 x 1536

Autor / zdroj: Helena Zelená Křížová

Stromy a rostliny se pomalu probouzejí ze zimního spánku. Stejně je na tom i Bonsaicentrum Bušim, japonská kamenná zahrada ve Sněžném.

Stromy a rostliny se pomalu probouzejí ze zimního spánku. Stejně je na tom i Bonsaicentrum Bušim, japonská kamenná zahrada ve Sněžném.

První rostliny začínají kvést, bonsaje mají nalité pupeny jen jen je otevřít a nastavit svěže zelené lístky zatím ještě líným slunečním paprskům. V bonsajovém ráji se už ale chystají změny. „Narodily se mi dvě vnučky, tak na jejich počest dělám nový vchod, bránu zrození. Každá vnučka v ní bude mít svůj vlastní kámen," vysvětluje tvůrce unikátní sněženské japonské zahrady Pavel Šimon.

Zahradu jako z pohádky hlídají kamenní draci, keramičtí motýli a ptáci, po stromech lezou horolezci z vypálené hlíny. Na každém kroku si návštěvníci musí dávat pozor, aby nepřekročili bludné kořeny a balvany. Pro romantické duše i pro lidi s bujnou fantazií je tu prostě ráj na zemi.

Kromě kamenů a bonsají tu lze najít i vodní prvky. „U vodopádu a jezírka se sedmnácti KOI kapry máme v provozu potůček, bambusovou vodní hru a šintoistický vstup do zahrady s nádržkou tsukubai. Dále jsou k vidění i malé kamenné kapsy, které jsou osázené miniaturami rostlin," informuje Pavel Šimon.

Jeho japonská zahrada se postupně vyvíjí. Její vznik je datován do roku 1996. „Na louku o rozměrech 7O krát 15 metrů jsem postupně navezl asi stovku nákladních aut hlíny, výkopové zeminy a kamenů. Celá zahrada je koncipovaná v duchu budhistických a šintoistických tradic," líčí Pavel Šimon, jehož unikátní dílo se těší pozornosti tisíců návštěvníků. „Už jsem v důchodu, ale pořád něco tvořím," usmál se neúnavný budovatel zahrady, která nemá ve svém okolí obdoby.