Oprava domu č.p. 42 v Kadově

Téměř jak pohádkový dům baby Jagy vypadá nyní roubené stavení č.p. 42 v Kadově, které se zdánlivě vznáší téměř metr nad zemí. Nejde však o působení nadpřirozených sil, ale o snahu zachránit památku lidového stavitelství.

Informace k článku Info systém E-vysočina
Interaktivní mapa oblasti
Obec Kadov
Uytování v okolí
Penzion Fryšava
Penzion Kukla
Externí www odkazy
Stránky obce Kadov Dům je ukázkou vzácně zachovalého tradičního horáckého stavení. Jedná se o domkářskou usedlost, která byla postavena někdy kolem roku 1810. Obytné prostory se skládají ze světnice, světničky a přístěnku. K obytné části přiléhá roubený chlév. Kromě klasické štítové lomenice se v domě zachovalo několik dalších vzácných prvků lidové architektury. Jedná se zejména o průlezový komín ústící do klenby – pozůstatku černé kuchyně, dále široká a nízká futra a zejména pozdně barokní portálek.

Stáří, spolu s tím, že dům nebyl delší dobu obýván se podepsalo na jeho stavu a bylo nutné přistoupit k jeho opravě a zejména zabránění pronikání vlhkosti dále do objektu. S největší opatrností byly proto odebrány nejvíce zasažené části podezdívky a dřevěných stěn a dům se tak nyní „vznáší“ na dřevěných podpěrách. Nyní bude nutné celý dům odizolovat a poškozené části nahradit, tak aby nebyl porušen charakter stavby, která je chráněným památkovým objektem. Celá oprava probíhá pod dohledem pracovníků památkové péče. Po opravách bude objekt využíván k rekreaci.

V článku použity informace od Mgr. Miloslava Lopaura.
Fotografie Zdena Zahradníková a archiv Mgr. Miloslava Lopaura.

Dům č.p. 42 v Kadově

Dům č.p. 42 v Kadově

Dům č.p. 42 v Kadově

Dům č.p. 42 v Kadově