Ze světa vlaštovek

Už jste někdy viděli vlaštovku - albína? Že ne? Tak si ji pořádně prohlédněte. Vlaštovka, která sedí na hnízdě spolu s dalšími sourozenci, je z Olší nad Oslavou. Vyfotografoval ji František Kudláček z Břeclavi a je to opravdu rarita. I když...

Podle pana Čejky z Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy je na tomto území hned několik bílých vlaštovek. Jednu z nich můžete „potkat" ve Velké Losenici, kde se ji také podařilo vyfotit. Bohužel tuhle fotografii zatím nemají ani na správě CHKO. Objevila se tam před rokem a letos zase.

Další z monitorovaných vlaštovek - albínů je ze Zahradiště, což je malá osada ležící u Ostrova nad Oslavou. Tato lokalita je už třetí, na které byly bílé vlaštovky monitorovány.

A jak vlastně vypadá takový pravý ptačí albín? Vlaštovka je sněhově bílá, oči má červené a zobák žlutý. Zajímalo mne, jestli na ni ostatní ptáci reagují s nedůvěrou, ale byla jsem ujištěna, že toto atypické mládě berou rodiče stejně jako ostatní. Nevidí v nich žádný rozdíl. Pracovníci CHKO vlaštovku - albína okroužkovali a při té příležitosti i změřili a zvážili. Mezi ní a jejími sourozenci nezjistili naprosto žádnou odchylku (kromě zbarvení). Takže ptačí rodiče se opravdu starají o všechna mláďata stejně.

Hlavními predátory vlaštovek jsou ostříži, kteří mnohdy hejna doprovází na jejich cestách. A protože je bílá barva v přírodě něco nepřirozeného, tak se ostříži zaměřují především na bílé vlaštovky.

Vzhledem k tomu, že bílé vlaštovky jsou poměrně vzácné, většinou je poměr albínů ku „normálním" vlaštovkám 1:10 000, je možné, že na území Žďárských vrchů žije mikropopulace vlaštovek náchylná k albinismu. Albíni se objevují i u jiných druhů ptáků, tam jsou ale ještě výjimečnější.

Pokud chcete bílou vlaštovku uvidět, máte poslední možnost. Vlaštovky jak známo patří k tažným ptákům, a proto nás na přelomu září a října opustí. A kdo ví, jestli se s těmi bílými zase za rok shledáme.