Krása krojů a panenek

Krása krojů a panenek

Lidové kroje dodnes udivují nejen svou nádherou, ale také neobyčejnou zručností žen, které je zhotovily. A když se k tomu navíc přidá něžnost panenek, pak vznikne něco, co opravdu stojí za zhlédnutí.

„Panenky v krojích“ je název výstavy, která právě teď vzniká v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě. Téměř všechny vystavené exponáty pochází z autorské dílny Marie Žilové a Evy Jurmanové z Nového Veselí.


„Bude tu vystavena naše stálá kolekce, což je asi padesát panenek,“ říká Eva Jurmanová, která je z dvojice tou tvořivější složkou. „Já většinou vyšívám a dělám takovou tu titěrnou práci a maminka studuje dokumentaci a vyrábí střihy.“


Jsme na Horácku, kolik zde uvidíme horáckých krojů a které?

„Budou tady dva žďárské kroje, jeden vyšívaný modročerveně a druhý bíle. Pak tu bude vystaven třebíčský kroj, bystřický kroj a jihlavský kroj vdané ženy a svobodné dívky.“


Co Nové Město na Moravě, mělo svůj vlastní kroj?

„Vlastní kroj ani ne, ale místní vdané ženy nosily zvláštní bílé uzlíčkové čepce. Uzlíčkování je speciální vyšívací technika, na níž není potřeba zdaleka tolik šikovnosti, jako trpělivosti. Novoměstské čepce bohužel zatím ve své sbírce nemáme, ale podobný čepec patří i k plzeňskému kroji a nad ním jsem strávila sto hodin.“  


Uzlíčkové čepce měly pouze bílou barvu?

„Většinou ano, i když známe i zlaté, ty ale většinou nosily mlynářky. Byly bohaté, tak se mohly pochlubit zlatými čepci.“


Své panenky oblékáte do miniatur pravých krojů, vycházíte podle skutečné předlohy nebo si musíte vystačit s knižním popisem?

„Většinou vycházíme z knižní dokumentace, ale hodně nám pomáhají i etnografové. K dispozici máme pouze žďárský kroj a to jen díky tomu, že jsme jej zdědili po pratetě. Motiv na zástěrce panenky ve žďárském kroji je převzatý z originální zástěry právě tohoto kroje.“

  

 

Nakonec snad ještě zmínka o tom, od kdy a do kdy výstava potrvá…

„Vernisáž výstavy proběhne v neděli sedmého prosince ve čtrnáct hodin a na panenky v krojích se mohou návštěvníci chodit dívat až do konce ledna.“







 

 

 

Ale Horácké muzeum nenabízí pouze tuto výstavu. Až do konce prosince si sem můžete chodit pro vánoční inspiraci, kterou připravily děti z mateřských škol (samozřejmě, že za vydatné pomocí pedagogických pracovníků). Výstavka se jmenuje „Vánoční zvonění“ a na její realizaci se podílely novoměstské mateřské školy společně s MŠ Slavkovice a Pohledec. Většina exponátů je vyrobena šikovnou dětskou rukou a ke slovu se dostala i fantazie, které jak známo mívají děti vždycky víc než dost.