Když vystavují amatéři

Když vystavují amatéři

Mnohdy žijeme mnoho let v sousedství člověka, o němž vlastně vůbec nic nevíme. A přece spousta těch bezejmenných sousedů v něčem vyniká. Tentokrát se v Kulturním domě v Bystřici nad Pernštejnem představují tři z nich.

Mistr kresby Bořivoj Moučka pochází ze severní Moravy. Do Bystřice nad Pernštejnem přišel stejně jako mnoho jiných za výdělkem. Maloval odmalička, většinou pro kamarády a známé. „Nejraději maluji krajinky a portréty. Krajina Jeseníků a Vysočiny jsou si podobné, maluji ji moc rád. Zvlášť, když to na podzim zlátne, to je nádhera.“ Dříve Bořivoj Moučka s malbou a kresbou jen tak koketoval, ale nyní, když je v důchodu, se k ní vrací čím dál častěji.

Dalším vystavujícím je Pavel Filip, který se zde prezentuje nejen malbou, ale i fotografiemi. Jeho doménou, co se fotografií týče, je západ slunce. Malované obrázky Pavla Filipa připomínají něžné a náladové obrázky Josefa Lady.

Poslední z trojice vystavovatelů se jmenuje Stanislav Horký. Z jeho rukou vyšly už desítky modelů nákladních a vojenských aut. V bystřickém Kulturním domě je jich k vidění celkem sto čtyřicet. „Jeden model dělá tři až čtyři měsíce,“ říká jeho manželka Alena Horká, která manželův koníček nejen toleruje, ale je na něj dokonce velmi pyšná. Modely jsou tvořeny z tvrdého papíru a propracovány s nevšední pečlivostí.

Výstava tří amatérů potrvá do pátku 18. září.