Jak se vaří pod lipou aneb když jsou kluci v akci

Jak se vaří pod lipou aneb když jsou kluci v akci

Další díl oblíbeného kulinářského pořadu „Kluci v akci“ se natáčel v Telecím. Významným svědkem snažení dvou hlavních protagonistů a vytvoření pokrmů z tohoto regionu byla slavná Lukasova nebo také Zpívající lípa.


Kdyby prastarý strom mohl vyprávět, možná by poradil i jiné zajímavé recepty. Takhle se ale musela spoluautorka pořadu Maria Froydová spolehnout na pomoc mnohem mladších pamětníků. „Tady pod Lukasovou lípou budeme vařit hrachové karbenátky. Recept je za staré kuchařky majitele Lukasovy lípy, pana Dvořáčka. K tomu si uděláme dobrý brambůrek s máslem a hlávkový salát. Pak nás čeká ryba, je to candát, protože i na Vysočině je spousta rybníků a dobré sladkovodní ryby. A další recept je místní, poradil nám ho pan starosta a jsou to bramborové placky z Vysočiny. Základem je bramborové těsto se škvarky a s uzeninou.“

Námět na netradiční venkovní vaření pod stromy pochází od Marie Hruškové, která je autorkou knížek „Památné stromy na Vysočině“. Strom je podle ní symbol místa, kde se lidé potkávali. Pod stromy vyrůstajícími u chalup si mohli lidé posedět, popovídat, případně i pojíst.

Oba hlavní protagonisté, Filip Sajler i Ondřej Slanina, se na vaření venku opravdu těšili. „Vaření venku je nejlepší a je to mnohem příjemnější, než vevnitř. Jen nesmí být mínus patnáct stupňů a sněžit,“ říká s úsměvem Filip a Ondřej s pohledem upřeným na oblohu dodává: „déšť nám nevadí, máme pláštěnky.“

Při vaření venku musí kluci občas trochu zaimprovizovat, protože podmínky pro tuto činnost nejsou vždy úplně ideální. Jinak ale improvizaci při vaření moc rádi nemají. „Jsem zastáncem toho, že bychom v kuchyni moc improvizovat neměli. Myslím si, že jsme malinko zapomněli, že tu jsou recepty, které jsou všude na světě tradiční a mají svoje postupy. Kuře na paprice má jasný recept. Segedin má taky jasný recept. Krajově se tato receptura může malinko lišit, ale základ musí být jasný. Taková ta improvizace a přehnaná fantazie v kuchyni je někdy spíš na škodu,“ zamyslel se Filip.

A jaký názor mají na místní hospůdky? „Místní hospůdky obcházíme, ale bohužel jen v málokteré můžeme ochutnat i místní speciality. Bylo by hezké, kdybychom opustili ty šílené jídelní lístky tlusté jako bible a raději bychom se podívali z okna, co je pro náš kraj přirozené. Kdyby na každém jídelním lístku byl utopenec, nakládaný hermelín, nějaká dobrá paštika, dvě polívky, nějaké hotovky a jednoduché minutky a jako dezert lívance a koláč s drobenkou a dali bychom si na těchto deseti nebo patnácti jídlech opravdu záležet, tak by to bylo pro českou gastronomii mnohem šťastnější,“ říká svůj názor na domácí kuchyni Filip. A Ondřej souhlasně dodává: „Je hrozné, když přijedete do Krkonoš, vlezete do hospody a oni vám jako místní specialitu nabídnou žraloka zapečeného s banánem.“

 

A kdy bude možné díl kulinářského pořadu „Kluci v akci“ natočený pod Lukasovou lípou vidět v televizi? Počkejte si na konec května.