Tipovací soutěž

naleznete na internetových stránkách Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Probíhá od 20. května a její ukončení bude 30. června. Účastnit by se jí měly rodinné týmy, ve kterých by neměl chybět minimálně jeden dospělý.

A co vlastně budete tipovat? CHKO Žďárské vrchy registruje letos osm hnízdišť čápa bílého a vy máte uhodnout, kolik čapích miminek tu bude. Soutěž probíhá ve spolupráci s českým rozhlasem Region.

A kdo by se chtěl na čapí rodinku podívat častěji, může využít služeb webové kamery, která je umístěna v obci Nové Veselí. Odkazy na ni najdete na stránkách CHKO i obce Nové Veselí.

V Novém Veselí se letos vylíhla tři čapí mláďata a stejně tak i v Novém Městě na Moravě, kde čápi už dlouhá léta hnízdí na komíně u Slonků. Čapí rodiče teď mají plné ruce práce se sháněním potravy. Čtrnáctidenní čapí miminko váží 40-50dkg a musí se pořádně krmit, aby dosáhlo váhy svých rodičů, která je 3kg. Potravní nabídka je závislá na počasí. Jsou to především myši, hmyz, žáby a ryby.

Zajímalo mne, jestli se soutěž týká jen evidovaných osmi míst nebo jestli se bude počítat i nějaké další hnízdiště, o kterém by pracovníci CHKO nevěděli. A bylo mi řečeno, že nejspíš nějaké neregistrované hnízdiště existuje, ale do soutěže se řadí jenom osm monitorovaných čapích rodinek. Úplně nová je prý v Herálci, kde se také jedna čapí rodina zahnízdila.

A jaké můžete očekávat ceny? Jednou z nich je pohled z čapí perspektivy neboli vyhlídkový let, což bude určitě lákavé. Další ceny jsou prý zatím překvapení.