Vodákům - Svratka je sjízdná

Krátké období, mezi koncem lyžařské sezóny a časem, kdy konečně zmizí sníh, který brání cyklistickým vyjížďkám a pěší turistice, můžete ve Žďárských vrších využít k plavbě na divoké řece. Zvláštní? Ne - jen díky tání je sjízdná řeka Svratka.

Informace k článku
(otvírají se v novém okně)

Info systém E-vysočina
Interaktivní mapa oblasti 1
Interaktivní mapa oblasti 2
Interaktivní mapa oblasti 3
Interaktivní mapa oblasti 4
Řeka Svratka
Milovy
Borovnice
Jimramov
Dalečín
Externí www odkazy
Povodí Moravy - situace
Popis a kilometráž na raft.cz

Trasa od Milov do Dalečína, kde začíná vzdutí Vírské přehrady je podle vodáků nejkrásnějším úsekem této řeky. A není divu, řeka zde teče hlubokým údolím s výhledy na roztroušené vesničky a stavení, projíždí mezi lukami se zbytky sněhu, hlubokými lesy, historickým Jimramovem nebo pod zříceninou Dalečínského hradu. Plavba sice není pro úplné začátečníky, ale pro zkušenější je příjemným zpestřením víkendového dne.

Výlučnost této akci dává i to, že řeka je sjízdná doslova jen pár dní v roce. Podmínkou je totiž stav vodočtu v Borovnici minimálně 85 cm.
Tuto kótu dosáhla řeka včera 16.3. Dnes 17.3. byl již stav na 113 cm při průtoku 4.25 m3. (Hodnota I. stupně povodňové aktivity je 140 cm).

Dá se tedy předpokládat, že o víkendu bude řeka sjízdná.

Úsek horního toku Svratky je 27 km dlouhý. Pro jeho sjetí je třeba již jistých zkušeností, neboť se zde vyskytují časté jezy, kamenité úseky a peřeje. Obtížnost WW I-II.
Přístup k řece je při jízdě autem dobrý. Začíná se obvykle v Milovech v místě kde končí meandry řeky pod silnicí Milovy - Březiny u Neumannova mlýna. Po nástupu následuje 2 km peřejnatý úsek!

Pozor pod Dalečínem začíná vzdutí Vírské přehrady, která je vodárenským pásmem a plavba je zde zakázána!