Přípravy na Lyžařskou sezónu 2004/2005

Žďárské vrchy v minulých dnech pokryla první sněhová nadílka. Na první lyžařskou vyjížďku si zřejmě ještě nějakou dobu počkáme, ale čas zimních sportů se určitě blíží. Zeptal jsem se proto Karla Klapače a Honzy Ježe, jak jsou daleko přípravy na úpravu běžeckých tratí a zda se lyžaři mohou těšit na nějaké novinky.

Karel Klapač ze společnosti Zlatá lyže je osobou, která toho ví o upravovaných stopách na Novoměstsku asi nejvíc. Zřejmě si vzpomínáte na jeho loňské lyžařské zpravodajství posílané doslova z rolby.

ŽV: Ahoj Karle, za okny padá sníh a tak je čas se zeptat, na co se mohou lyžaři těšit, chystáte nějaké novinky při úpravě lyžařských běžeckých stop?
V nadcházejí sezóně chystáme lepší značení tras. Dojde i k jejich zkvalitnění – budujeme přechody přes potoky, trasy se budou i víc vyhýbat silnicím, což platí zejména pro oblast Tří Studní.

ŽV: Bude nějaká změna v rozsahu upravovaných tratí?
Délka upravovaných tratí bude stejná jako v loňské sezóně. Spíš se, jak jsem již říkal, soustředíme na jejich zkvalitnění. Po loňském úspěšném zkušebním provozu budeme letos opět upravovat tratě i na Bystřicko a propojíme stopy i na Žďársko. Vše samozřejmě závisí na množství sněhu.

ŽV: Samozřejmě bez sněhu jsou i sebelepší přípravy zbytečné, myslíš, že sezóna již začíná?
Myslím, že sníh ještě roztaje, ale to nevadí, alespoň bude dost vody pro umělé zasněžování.

ŽV: Zmínkou o umělém zasněžování se dostáváme ke sjezdovce na Harusově kopci. Zde asi připravit nějakou novinku je asi již těžké, že?
Na Harusově kopci žádné zásadní novinky nechystáme. Sjezdovka je v regionu výlučná svou polohou a nadmořskou výškou a tak věřím, že bude první kde se bude lyžovat a již tradičně ukončí svůj provoz jako poslední.

ŽV: Nedá mi to se nezeptat jak to vypadá s přípravami pro novou paralelní sjezdovku na Harusově kopci. Zdá se, jako by se tam moc nedělo.
To je pravda. Máme jisté problémy při výkupech pozemků, nedaří se nám přesvědčit všechny majitele. Bohužel negativní úlohu zde trochu sehrálo město Nové Město na Moravě, které tomuto projektu odmítlo vyslovit podporu.

ŽV: V nastávající sezóně se tedy lyžaři na nové sjezdovce nesvezou...
Ne to určitě ne.

ŽV: Karle děkuji za rozhovor a ať zima vyjde podle představ tvých i všech lyžařů

V rozhovoru padla zmínka i o financování úprav lyžařských běžeckých tratí. Zavolal jsem proto Janu Ježovi z mikroregionu Novoměstsko abych se ho na to zeptal.

ŽV: Ahoj Honzo. Zimní sezóna se blíží a tak se tě chci zeptat jak se letos podařilo zafinancovat úpravu lyžařských tratí.
Úpravu tratí financuje mikroregion Novoměstsko. Na nadcházející sezónu je připraveno 300 tisíc Kč.

ŽV: Slyšel jsem ale, že se podařilo získat i příspěvek kraje Vysočina?
Ano letos jsme získali příspěvek z fondu doprovodné infrastruktury cestovního ruchu kraje Vysočina. Jedná se o 200 tisíc Kč, které budou použity zejména na vybudování přechodů přes vodní toky.

ŽV: Děkuji Honzo za odpověď

Tolik tedy přípravy na nadcházející sezónu na Novoměstsku. Jak je vidět, vše je nachystáno. Nezbývá než čekat na sníh :-)

Odkazy k článku

Interaktivní mapa vleků a lyžařských tras v info systému e-Vysočina
Mikroregion Novoměstsko