Stříhání ovcí musí člověka bavit

Ačkoliv by se to mnohým mohlo zdát snadné, ostříhat ovci není jen tak. Chce to určitý grif, který se nenaučíte okamžitě. A důležitý je také postup. Nejprve se začne od břicha a pak se ovečka jakoby překuluje. To proto, aby ovčí rouno zůstalo vcelku, nesmí se z něj nadělat cáry.

 

Vidět takového profesionála při práci je prostě nádhera. Ovečky se při jeho zásahu necukají bolestí a dokonce ani nebeknou. Jen spokojeně drží a ví, že za chvíli budou o pár kil lehčí, a že zacuchaná a ušpiněná vlna, která by se mohla v brzké době stát útočištěm mnoha nevítaných návštěvníků, na čas zmizí.

Profesionálních střihačů ovcí je v České republice velice málo. Jednoho z nich jsem potkala na farmě manželů Kadeřávkových ve Věcově. Jmenuje se Lukáš Neudbauer a je ze Žamberka.

Jak dlouho se už živíte stříháním ovcí?
Ovce stříhám od roku 1998, tehdy jsem začal pracovat na farmě jako bača. Posledních dva a půl roku už pouze stříhám ovečky. Před dvěma lety jsem byl na praxi ve Skotsku, tam jsem stříhal obrovské stáda. Za dva a půl měsíce prošlo mýma rukama asi pět a půl tisíce ovcí.

Jaké rozdíly jsou mezi stříháním ovcí u nás a ve Skotsku?
Zahraniční střihači by české ovce určitě nestříhali. Zdejší ovce jsou totiž špinavé a hubené. Tamější ovečky jsou celoročně venku a jsou i čistší. Kdybych uměl perfektně anglicky, tak se tam asi vrátím. Dělat se sice musí všude, ale po finanční stránce je to tam rozhodně zajímavější.

Kolik ovcí denně ostříháte?
V České republice sto až sto dvacet. Jezdím od farmy k farmě a stříhám. Jsem na to většinou sám, ale když je nějaké větší stádo, tak si zjednám ještě někoho na výpomoc. Ale raději pracuji sám.

Jak dlouho vám trvalo, než jste se to naučil?
Takové tři roky. Stříhání ovcí musí člověka bavit, protože je to velice těžká práce.

Co je při stříhání nejdůležitější?
Hlavně dobře zmanipulovat ovečku. A pak mít taky dobře nabroušené nože. Já mám švýcarské a na jejich nabroušení se musí používat speciální bruska.

Tuto práci vykonáváte po celý rok?
Ne, stříhání ovcí je práce sezónní. Od ledna do konce května. Během roku se pak občas stříhá v malochovech a nějaké zbytky stáda pak dostříhávám na podzim.

Co všechno musí profesionální střihač mít?
Musí mít speciální plstěné boty, aby mohl dobře manipulovat s ovcí. Nemůže mít nějaké pracovní boty nebo gumáky. Pak také musí mít speciální vyztužené kalhoty a nějaké pevné triko, aby se o něj ovečka nezachytávala. K základnímu vybavení střihače patří i dvacet hřebenů a asi padesát nožů. Čeští střihači většinou nejsou profesionálové, takže stříhají až po práci a mají jen několik nožů. Ty pak musí po každém dni brousit. Já se svými noži vystačím třeba dva až tři dny. Nože ale nejsou levné. Sada přijde na pět a půl tisíce.

Jak se pozná dobrý střihač?
Dobrým střihačem se stává ten, kdo ostříhá víc než deset tisíc ovcí. Pak je to profesionál.

A kolik jste jich ostříhal vy?
Asi dvacet pět tisíc.

Máte své vlastní stádo ovcí?
Mám. Ale jen malé. Mám jich jen dvacet pět.

Je znatelný rozdíl mezi různými druhy ovcí?
Samozřejmě, ovce masného typu se stříhají mnohem lépe než kombinovaná plemena. Ovce by se měly stříhat buď měsíc před porodem, to kvůli tomu, že se jehně pak lépe dostane ke zdroji mléka a nekouše vlnu. Navíc je lépe vidět průběh porodu a chovatel může včas zasáhnout, pokud není vše tak, jak má být. Nebo se ovce stříhají až po porodu, tak za tři měsíce.

Kolik kilogramů vlny je z jedné ovečky?
To je různé, většinou tak tři až pět kilogramů. Kilogram vlny se vykupuje za osm až deset korun. I proto si často chovatelé stříhají raději ovce sami, protože je profesionální střihač stojí víc, než kolik za vlnu utrží. Vlna od profesionálního střihače je sice lepší, rouno je v jednom kuse, ale na ceně se to bohužel nijak neprojeví.

Za jak dlouho ostříháte jednu ovci?
Jak kterou, průměr je asi pět minut. Někdy je to rychlejší.

Na zkušenosti se stříháním ovcí jsem se zeptala i majitele farmy, Ing. Miroslava Kadeřávka.

Zkoušel jste to taky?
To víte že ano, zrovna před chvílí.

A jak to dopadlo?
Nesrovnatelně. Za tu dobu, než já ostříhám jednu ovci, udělá jich profesionál deset.

Takže se vyplatí pozvat si na to profesionála?
Určitě ano. Ovce je nutné stříhat jednak kvůli čistotě a pak proto, že do zanedbané vlny se rychleji dostanou různí paraziti. Takže peníze vydané za střihače určitě ušetřím za veterináře.

Pokud byste chtěli vidět takového profesionálního střihače v akci, nemusíte je složitě hledat po farmách. Stačí navštívit některou z větších chovatelských výstav, kde často předvádí své umění. A věřte, že slovo „umění" je v tomto případě zcela na místě.