Řemeslné dílny v Horácké galerii

Lidová tvořivost byla vždy součástí života na Vysočině. Pro mnohé to byl zdroj obživy a pro těch několik movitějších jedna z možností ukrácení volného času. Dodnes obdivujeme v muzeích nádherné výšivky, látky tkané na tkalcovském stroji, keramické nádoby, výrobky z proutí, něžnou krásu paličkované krajky a další a další výrobky našich předků.  

Lidé se k lidové tvořivosti neustále vrací, má pro ně své kouzlo A to i v době, kdy je možné si v obchodech zakoupit téměř vše. Ale není nad to vyrobit si něco vlastníma rukama a podle svých představ. Je pravda, že od odborníka by konečný výrobek byl mnohem dokonalejší, ale už ta myšlenka, že jsme něco sami dokázali nás potěší a zahřeje u srdíčka.

A protože bychom sami mnohé nezvládli, obracíme se pro radu k odborníkům. Takové najdete i v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě. V současné době je tam otevřena velikonoční dílna, o které jsem si povídala s paní Simonou Divilovou - Zobačovou.

Jak vlastně tady ta dílna vznikla? Kdo přišel na ten nápad provozovat v Horácké galerii dílnu?
„Na nápad přišel pan ředitel Chalupa, který vlastně navštívil několik muzeí a galerií, kde probíhaly nějaké programy pro veřejnost plus nějaké dílny a jeho napadlo, že by se něco takového mohlo udělat i tady v galerii v Novém Městě."

A jak dlouho už tady dílnu provozujete?
„Dílna vznikla v průběhu roku 2003. Takové největší zařizování bylo až v roce 2004, kdy jsme dostali grant z agentury Mládež, za který jsme mohli nakoupit hrnčířské kruhy a ostatní vybavení. V průběhu se dílna stále dovybavuje a také se vymýšlí nové techniky."

A jaké akce tady pořádáte?
„V průběhu roku je to nepřetržitě keramika, tkaní na tkalcovském stavu a grafika. Pak ještě probíhají dílny, které jsou k nějakým výročím a svátkům. Takže jsou to vánoční dílny a teď zrovna velikonoční. Na podzim jsme třeba dělali paličkovanou a síťovanou krajku, přes léto se zase dělají prázdninové dílny. Kromě tady těch řemeslných dílen ještě děláme programy pro veřejnost, většinou pro školní kolektivy, k výstavám a expozicím."

Dílny jsou volně přístupné pro kohokoliv?
„Je to na objednávku, není to formou kroužku, že byste se přihlásili, zaplatili určitý obnos a půl roku chodili v daný den. Je to spíše pro ty lidi, kteří by rádi něco zkusili, ale přitom se nechtějí tak nějak uvázat. Takže je to na jednotlivých domluvách. Zájemce mi zavolá a domluví si termín, který vyhovuje jemu a nám také. Domluvíme se i na tom, co by chtěl dělat, jestli točení na hrnčířském kruhu nebo modelování s hlínou. Podle toho, jestli je to začátečník nebo k nám chodí častěji, tak si ty lidi dáváme do určitých skupinek. Samozřejmě když je to začátečník, tak je v dílně sám, nechceme, aby tady bylo více lidí při tom.."

A kdy je největší nápor zájemců o řemeslné dílny?
„Před vánocemi. Podzim a prosinec. Každý, ať už děti nebo dospělí, si chce udělat nějakou tu drobnost."

Kolik stojí taková lekce u vás?
„Ta lekce trvá asi hodinu a půl až dvě hodiny, nemáme to nějak striktně časově omezené a stojí padesát korun pro nečleny galerijního klubu a dvacet pět korun pro členy."


Jak se stanu členem?
„Členem se můžete stát, když si členství koupíte. Členství se pořizuje na jeden kalendářní rok a kromě tady těch výhod v dílně má člen nárok na volné vstupy do galerie, na výstavy, na expozice a může využívat i zdejší internetovou studovnu, kde zaplatí deset korun za hodinu. Takže je to docela výhodné. Třeba studenti hodně využívají studovnu."

Tady máte připravená velikonoční vajíčka........
„Ve velikonočních dílnách se letos můžete naučit jednak zdobení kraslic voskovou batikou, pletení ošatek z pedigu a kolegyně vás naučí madeirové kraslice, to jsou takové ty děrované kraslice. Každý rok se to snažíme obměňovat a ozvláštňovat."

A jak se dělá taková vosková batika?
„Ta vosková batika spočívá v tom, že se na vajíčko nanese špendlíkovou hlavičkou roztavený včelí vosk. Když se dělá jednobarevná kraslice, tak se vajíčko po nanesení vzoru obarví, nad plamenem se kraslice nahřeje a setře se ubrouskem a tam kde byl vosk, zůstanou bílá místa. Když se dělá dvoubarevná kraslice, tak ta první fáze je stejná, vzor se nakreslí špendlíkem a obarví se ve světlé barvě. Po uschnutí se nanese další vzor a obarví se v tmavší barvě. A až potom se z toho ten vosk sundá a tím vznikne ta dvoubarevná kraslice."

Návštěva takové řemeslné dílny je určitě dobrý nápad, jak využít volný čas. A protože jsou dílny v provozu i v době letních prázdnin, mohou je navštívit i turisté, kterým při dovolené v Novém Městě a okolí počasí zrovna moc nepřeje.