Lesk a bída rytířů

Při vyslovení slova „rytíř“ se nám ihned vybaví hrdinské činy, války a turnaje, hrady, čest a sláva, ale také vznešené a překrásně oděné dámy, které planou touhou, aby onen chrabrý muž v brnění začal dobývat jejich srdce.   

Sláva rytířů je již dávno ta tam, ale stále se s velkým nadšením k této atraktivní době vracíme. V příbězích, knížkách, filmech i pohádkách. Postava rytíře okouzlila malé i velké, kluci by jím chtěli být, dívky touží po jeho lásce. Jací ale byli skutečně?


Život rytíře nebyl jen pozlátko. A ne každý chrabrý obrněnec byl bohatý a krásný. Konec konců, stačí si jen spočítat, kolika turnaji prošli, kolik jizev si odnesli z bojiště a hned je všem jasné, že být rytířem nebylo žádné peříčko. Ovšem pod nablýskanou zbrojí se nějaký ten šrám lehounce skryl.


Jisté je, že rytířem nemohla být žádná třasořitka. Už jen samotná železná košile, která často sahala až ke kolenům, vážila okolo desíti kilogramů. Když se k ní přidala celá zbroj a přilba, mohl se rytíř hýbat pouze velice omezeně. Dokud seděl na koni, byl pánem situace. Jakmile byl ze svého oře sražen, měl proti nepřátelům pramalou šanci.


Ani rytířovy zbraně nebyly nejlehčí. Meč s dlouhou čepelí, zbroušenou z obou stran, vyžadoval také značnou tělesnou sílu. Meče byly obouruční, jedenapůlruční , široké a kdo ví, jaké ještě. Kromě meče používali rytíři ke své obraně kuše, sekyry, kladiva, řemdihy, palcáty a další zbraně.


Kdybyste se chtěli o životě středověkých válečníků dovědět více, doporučuji navštívit Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě. Právě tam totiž probíhá výstava nazvaná „Flamberg“. Jméno je odvozeno od názvu žďárské skupiny historického šermu, která zapůjčila pro tyto účely repliky dobových zbraní, zbrojí a kostýmů.




Vedoucí muzea PhDr. Sylva Tesařová o výstavě říká: „Návštěvníci tady najdou zbraně, zbroj i historické rekvizity. Mohou si prohlédnout pět kompletních brnění, zbraně bodné, sečné i střelné, od malých pistolí, přes muškety až po ty největší, děla. Nechybí tu ani staré nádobí a historické kostýmy.“

 
 

 
 


Máte zde vystaveny i nějaké originály?

„V jedné z vitrín jsou vystaveny exponáty z našich sbírek. Jsou tam zajímavé kleště na lití kulek, dvě krátké pistole s křesadlovým zámkem a také různé meče a kordy.“

 
 

 
  

 
 


 
 

  

A historické kostýmy?

„Dobové oblečení je na třech figurínách, jedno z nich je například imitace renesančního úboru italského kavalíra.“


Do kterého století by se daly vystavené exponáty zařadit?

„Na výstavě lze vidět brnění jak z období starého Říma, tak i gotické až po baroko, to znamená až do poloviny sedmnáctého století.“

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 


Společnost historického šermu Flamberg vás spolu s Horáckým muzeem zve na setkání s romantikou, dobrodružstvím a vůní starých časů. Bylo by škoda odmítnout, co říkáte? Přijmout tuto nabídku můžete až do  soboty 1. března, kdy tato výstava končí.  


Vysočina,  Nové Město na Moravě