Janův hrad

I když místo, kde Janův hrad stojí, je od Žďárských vrchů poměrně vzdáleno, nedá mi to, abych vám ho nepředstavila.

 

Janův hrad patří do Lednicko-valtického areálu a řekla bych, že je jeho opomíjenější, ale neméně krásnou a přitažlivou částí. Najdete ho poblíž královského města Podivína.

Je poněkud složité se k němu dostat. Cesta, která k němu vede, je tak úzká, že se na ní dvě auta jen stěží vyhnou. Ale pokud se po ní přece jen vydáte, nebudete litovat. Na konci silničky vás čeká hrad jako z pohádky.

Janův hrad byl postaven na počátku devatenáctého století jako napodobenina zříceniny. Při pohledu na něj v první chvíli nevíte, co si máte myslet. Jste na rozpacích, kam tento lovecký zámeček vlastně zařadit. Kolem hradu obtéká řeka Dyje, šumí lesy a příroda jakoby vybízela k odpočinku a zastavení.

Hrad vystavěli Lichtenštejnové a je zajímavý tím, že je postaven na kůlech z dubového dřeva, které jsou celoročně pod vodou. Tak dosáhne dub větší tvrdosti, než železo. Byl tím vyřešen problém častých záplav a podmáčenosti hradu. Okolo letohrádku byla lovecká obora, která poskytovala lovcům hojnost lovné zvěře.

Největší z místností je rytířský sál, který je zdoben mnoha loveckými trofejemi. Ostatní místnosti jsou menší a jsou umístěny ve věžích hradu. Dostat se do nich můžete po venkovních ochozech.

Velice silně na vás tento lovecký zámeček zapůsobí v době nepříznivého počasí. Když se zvedne vítr a nad siluetou hradu prohání těžká, černá mračna, pocítí i ty nejotrlejší duše záchvěvy romantismu.