Bouldry

Máme tu léto a tak mě napadlo udělat malou fotopozvánku na bouldry v oblastech skal CHKO Žďárské Vrchy. Na celou oblast je vydán horolezecký průvodce, takže je zbytečné popisovat kde se skály nachází a jak se tam dostanete. Jen pro zběhlou orientaci jedná se o cvičné skály Drátník, Čtyři palice, Pohledecká skála, Vávrova skála, Pivovar, Bílá skála, Devět skal, Ostrá skalka a spousta dalších. Ve většině případů se jedná o traverzy, jen pár jich je směrem vzhůru, protože nad nima pokračují běžné lezecké cesty.


Vávrova skála - mekka boulderingu na vysočině.Vedou tam běžné lezecké cesty od 2 do 8-, leč nazajištěné, takže buď na vlastním jištění, nebo solo. Ve spodní převislé části (to je ta pod nohama sólujícího Petra Orsága) je spousta traverzů, verzí nástupů a variant. Čili taková venkovní tělocvična. Nejtěšší varianty jsou za 9. Tento kámen má i výhodnou polohu je 5 km od Nového Města na Moravě směrem na Jimramov hned na Pohledcem, takže na odpolední tréning ideální.

Pohledecká. Další vděčná skála Směrem na Jimramov akorát o hřeben dál než Vávrovka. Je schovaná v lese, ale je na původním vojenským území, takže když uvidíte stožár, tak vězte že poblíž se tento terén schovává. Na fotce je nástup do nejtěžšího traverzu na této skále, jenž přetíná a spojuje několik samostatných boulderů.

Dolez traverzu převislou stěnkou po malých lištách, kde právě přetíná a spojuje 4 samostatné bouldery, klasifikace 10- a zatím má jeden přelez od autora Petra Orsága, takže čeká na zopakování :)). Tato skála se jmenuje tovární věž, na níž je pár dalších pěkných boulderů a traverzů od 6 do výše zmíněné 10-. Pak je v lese rozházeno několik kamenů ne které vedou bouldříky o 4 do 8. Bohužel i když to je bývalé vojenské území, tak teď ochranáři tu zakázali lezení a přímo na tovární věži, kde vedly i zajištěné pěkné cesty nechali uřezat borháky.

Pivovar. Kousek od Zkamenělýho zámku, mezi Čtyřmi Palicemi a Svratkou. Nástup do dvou boulderů, který se rozdvojují po přelezu kšiltu.

Petr ve spodním boulderu (projekt). Vrchní traverz vede horní spárkou do obíleného sokolíka a opět hořejší spárou 9-/9. Spodní projekt o krapánek těžší, ale zatím nedolezeno takže bez klasifikace.

Drátník. Šutr, když se jde od hlavní stěny směrem ke Kamarádovi, po pravé straně. Pětikrokový boulder za 6 jehož nejtěžší část je výlez přes převis.

Zajímavě přilepený kámen pod cestami Černá spára a Manitou. Dá se na něj vylízt třemi variantami, z čehož na fotce je nejtěžší 7.

Bouldřík pod nástupem do cest Romeo a Julie 6.

Zvláštní a poměrně těžký boulder na vymyšlení. Je to naproti cestám Romeo a Julie, po levé straně pod cestou. Ačkoliv to takhle nevypadá je to vlastně hrana 9-.

Traverz pod Kamarádem. Autorem je Toník Páleníčků, který tomu dal za osm :))

Závěr traverzu pod Kamarádem.

Na závěr pozvánky Ostrá skalka, kousek od Bílé skály. Pavel Johny Jonák v boulderu opět od Tondy Páleníčka. Pětikrokový traverz za velmi malé a ostré lišty se špatnýma nohama. Klasifikace? Tondu se mi nepodařilo skontaktovat.