Předvánoční jarmark na Veselém kopci

Horácký skanzen na Veselém kopci je soubor lidových staveb. Najdeme ho nedaleko Hlinska v původním krajinném prostředí. První expozice byly zpřístupněny roku 1972 a od té doby jej navštívila spousta lidí nejen z celé naší vlasti, ale i ze zahraničí.Každý si zde může vytvořit představu o tom, jak bydleli a hospodařili naši předci v oblasti Železných hor a Žďárských vrchů.Volně rozptýlené chaloupky jsou doplněné technickými památkami. Skanzen nám také připomíná mnohá již téměř zaniklá řemesla. Ta byla ve své době nezbytným zdrojem obživy.

Veselý kopec žije celý rok bohatým programem. V tomto adventním období byla nejvýznamnější akce Předvánoční jarmark, který se konal 4. 12. Navštívila ho obrovská spousta lidí, parkoviště bylo přeplněné a všude plno křiku a shonu. Některé sem přilákala zvědavost, některé touha nakoupit originální vánoční dárky, jiní sem přišli nějak příjemně strávit nedělní odpoledne.

Spousta stánků lemovala již příjezdovou cestu ke skanzenu, ale to pravé ořechové bylo až přímo ve středu. Nabídka byla veliká. Hrnčíři měli ve svých stáncích celou řadu různorodé keramiky, tkalci předvedli velkou paletu svých výrobků a řezbáři nabízeli všechno možné, od hraček přes vyřezávané vánoční ozdoby až po praktické věci do domácnosti a do kuchyně. Velikou atrakcí byl také mistr kovář, který přímo na místě předváděl své umění. A nesmím zapomenout ani na zpěváky z Tábora, ti všechny přítomné bavili hraním a zpíváním koled. 

Myslím, že si každý návštěvník přišel na své a jen málokdo odcházel s prázdnou.

A příští nejbližší akce? Tou bude 11 února příštího roku Masopust a bude se konat v době od 10 do 15 hodin. Tak neváhejte a přijďte se podívat.