Sníh pokaždé jinak

V jednom z posledních článků jsem psala o neustále přibývající sněhové pokrývce. Ve chvíli, kdy tento článek píšu, se situace zklidnila tím, že přestal foukat silný vítr a přestaly padat další přívaly nového sněhu.

Ve městech vyjely do ulic nakladače, traktory a další technika, aby vyčistily zasypané ulice. Na vesnicích vyrazili lidé s lopatami a shrnovadly, aby alespoň mohli vyjet s autem na silnici. V těch obcích, kde zastupitelstvo či osadní výbor pochopili vážnost situace a projevili zájem ji nějak řešit, pomáhala dostupná technika stejně jako ve městech.

V druhé nejvýše položené obci na Žďársku, v Rokytně, se bez techniky také neobešli. Při odstraňování tun sněhu pomohla sněhová fréza, která rozšířila vozovky a usnadnila práci cestářům, aby měli při dalším prohrnování sníh kam odsunovat.

Úplně jiný pohled na věc mají lyžaři. Ti už se nemohou dočkat víkendu, aby vyrazily na čerstvé stopy vyjeté rolbou. Dle posledních informací by měly být nejlepší podmínky v okolí Vlachovic, Skleného, Tří Studní a Fryšavy. Pokud bude přát počasí, určitě se okruh rozšíří dle možností.

O značení tratí jsme již psali. Zde jsou další, podrobnější informace: Tratě jsou barevně rozlišeny na červený (základní), modrý, zelený okruh a bílý polookruh. Na křižovatkách jednotlivých okruhů a na dalších významných místech jsou umístěny turistické rozcestníky se směrovkami. Za dobrých sněhových podmínek by okruhy měly být projížděny vždy před víkendem, přičemž prioritu má červený okruh, který bude dle potřeby projížděn častěji. I přes veškerou snahu všech, kteří se na údržbě tras podílejí, není možné kvůli proměnlivosti počasí zaručit vždy upravené tratě.

Co se týká sjezdového lyžování, všechny vleky jsou připraveny na nápor lyžařů, včetně vleku na Harusáku v Novém Městě n/M.

Takže pokud se trápíte, co s těmi kvanty sněhu, odhoďte lopaty a vydejte se užívat si zimních radovánek, ať si užijete zimu taky trochu jinak.