Světový pohár zahájen

V pátek, 30. 12. začaly závody Světového poháru Zlatá lyže, jako vždy s bohatým doprovodným programem.Samotné závody probíhaly v areálu SKI hotelu, pro některé byly hůře přístupné než v minulých letech, hlavně z důvodů pozastavení dopravy na trase Nové Město – Vlachovice vlastními vozy, spojení zajišťovala kyvadlová doprava. Také vybírání vstupného mnohé zarazilo, ale pokud se chtěl někdo opravdu pokochat našimi i zahraničními lyžařskými hvězdami, určitě se ke SKI hotelu dostavil.

No a pro ty další připravil hlavní sponzor Zlaté lyže bohatý kulturní program přímo na náměstí Nového Města na Moravě. Již po desáté hodině ranní se zde otevřely prodejní stánky s tradičními řemeslnými výrobky z Vysočiny. Prodej byl spojený s ochutnávkou, hlavně horká medovina šla v pátečním mrazivém dopoledni na odbyt.

V Informačním centru probíhala autogramiáda našeho předního dobyvatele himalájských vrchů Radka Jaroše. Přítomní měli možnost zakoupit si jeho knihu, Hory shora, ta je plná dobrodružných vyprávění o úspěšných i neúspěšných výstupech. Radek Jaroš, který letos pokořil již šestou osmitisícovku, nešetřil úsměvy a dobrou náladou. Odpoledne se přestěhoval z náměstí do SKI areálu, kde v autogramiádě pokračoval.

Na náměstí nadále běžel doprovodný program, probíhalo zábavné odpoledne s dechovkou Veselá sedma a skupinou Kryštofovy staré věci.

V devatenáct hodin bylo oficiální zahájení závodu, kterého se zúčastnili významní představitelé naši i zahraniční. Lidé, kteří se přišli na náměstí podívat, zde mohli přivítat například Jana Kasala, ten Zlatou lyži navštěvuje téměř každým rokem, předsedu Senátu Přemysla Sobotku, ministra vnitra Františka Bublana a hejtmana kraje Vysočina, Miloše Vystrčila. Ze zahraničních hostů se slavnosti zúčastnil Jürg Capol, který je ředitelem závodu FIS a Vedgar Ulvang, delegát FIS. Oba si připravili svůj proslov v českém jazyce a tímto si ihned získali sympatie všech přítomných, kteří jim rádi odpustili i některé drobné nedostatky.

Následovalo vyhlášení vítězů a předání cen ve sprintu volnou technikou. V kategorii žen si dojela pro první místo Alena Sidko z Ruska, z mužů se jako první umístil Björn Lind ze Švédska. Největší aplaus ale patřil našemu závodníkovi. Dušan Kožíšek se umístil na pěkném osmém místě a za to ho všichni přítomní odměnili náležitým potleskem.

Nakonec přišel hlavní hřeb večera, ohňostroj. Těšili se na něj malí i velcí a organizátorům se opravdu povedl. Závěrečný zlatý déšť, který se snášel na věž kostela byl opravdu nádherný.

A protože na druhý den, kdy proběhl závod na deset kilometrů volnou technikou, zvítězila Kateřina Neumannová a Lukáš Bauer skončil druhý, byla radost všech přítomných ohromná. Kateřina tak obhájila své loňské prvenství a přispěla tak k velkolepým oslavám. Jednak se budou oslavovat čeští lyžaři a pak také konec starého a příchod nového roku. Tak hodně dalších úspěchů!