Sněží, sněží a sněží

Vysočinu pokryla sněhová peřina, která díky vydatnému sněžení neustále roste. Problémy se sněhem ale nemají jen cestáři a řidiči. Ve městech i na vesnicích je nutné udržovat příjezdy k obydlím nebo alespoň úzké cestičky k domovním dveřím. Copak ve městech, těm je hej, tam vytrvale pomáhá veškerá technika, bagry nakládají hromady sněhu na nákladní auta, která je odváží pryč. Horší je to na vesnicích, kde žádná technika nepomáhá, každý si musí tu svou sněhovou nadílku odházet sám. A tak ráno vstávají lidé o hodinu dřív, aby si stačili proházet výjezd a mohli vyjet s autem a dopravit se včas do práce.

Ani děti už nejsou ze sněhu tak nadšené jako ze začátku. Každodenní cesta do školy je uklouzaná a většinou neposypaná, pokud dojíždí, čekají na autobus v mrazivém větru. V tom lepším případě se autobus dostaví včas, v tom horším má zpoždění a nepříjemné čekání se prodlouží. Navíc s odhazováním sněhu musí doma pomoci i děti, každá ruka dobrá.

V obchodech i na úřadech jsou neustále na podlaze kalužiny vody, které nešťastné uklízečky nestačí likvidovat, všude je vlhko a mokro. Na střechách domů vyrostly během pár dnů nádherné rampouchy, které by mohly hrdě konkurovat i krápníkům v Punkevní jeskyni.

Dopravní situace je chvílemi katastrofální, silničáři se sice stále snaží, ale nestíhají prohrnovat a to už vůbec nemluvím o posypu. Některé menší cesty, které jste v létě používali jako zkratky, se teď neudržují vůbec, takže se vám může stát, že si chcete zkrátit cestu a zjistíte, že vaše oblíbená silnička neexistuje, a že místo ní je souvislá sněhová pláň. Nezbude vám tedy nic jiného, než se (v tom lepším případě) otočit (v tom horším vycouvat) a vrátit se na hlavní silnici.

Ani běžkaře sněhová nadílka moc nepotěší. Stopy jsou zafoukané a v tomhle počasí není ani možné je obnovit. Pouze ti nejvytrvalejší se prodírají čerstvě napadaným sněhem, což se vůbec nepodobá běhání, ale má to velmi blízko k posilování. Mnoho nadšených běžkařů to při pohledu na stav tratí raději vzdá a buď se staví v některém místním pohostinství na čaj s rumem nebo se rovnou vrátí domů. Ale jen co přestane foukat mrazivý vítr a rolby projedou nové stopy, to pak bude na polích víc lidí než ve městech na náměstí. A nám zbývá jen doufat, že se tak stane co nejdřív.