Třeskuté mrazy na Vysočině

Již od neděle sužuje celou Českou republiku mrazivé počasí. Obyvatelé Vysočiny jsou většinou na tuhou zimu velmi dobře připraveni. Zásoby palivového dřeva a uhlí bývají v domácnostech poměrně značné, protože je zde často zima dlouhá a nelítostná. Letošní lednové mrazy jsou však abnormální, 23. leden byl nejchladnější v celé poválečné historii, teploty klesaly až pod mínus 29º C.

Mráz v uplynulých dnech komplikoval situaci především řidičům, kteří ráno nemohli nastartovat. Také železničáři měli plné ruce práce, protože na mnohých místech popraskaly koleje. Vodaři a topenáři museli řešit krizové situace tam, kde ve vodovodních trubkách a radiátorech zamrzla voda. Spousta chatařů a chalupářů se snaží dostat na své nemovitosti a zjistit, jestli je vše v pořádku a jestli mráz nenapáchal nějaké větší škody. Silničáři neustále sypou zledovatělé vozovky a snaží se zajistit co nejlepší průjezdnost.

Nejvíce ohroženi jsou v těchto dnech naši starší spoluobčané a malé děti. BIO předpověď hlásí neustále vysokou zátěž a lékaři nabádají k omezení pobytu venku, kde hrozí prochlazení. Děti v mateřských školkách nechodí ven na procházky, musí trávit čas ve třídách. Nemocnice zaznamenaly zvýšený počet úrazů. Lidé sem nejčastěji přichází se zlomeninami a omrzlinami.

Velké problémy mají lidé pracující venku, jako jsou poštovní doručovatelky nebo policisté. Určitě jim teď jejich každodenní pobyt na čerstvém vzduchu nikdo nezávidí.

Přes tahle negativa jsou mrazivé dny leckde vítané. Mráz například prospěl kvalitě sněhu na sjezdovkách, nastaly velmi příznivé podmínky pro lyžování. Na rybnících a řekách zesílil led a tak si milovníci bruslí a hokeje užívají ledových ploch kde se dá. Také rybářům tyto dny vyhovují. Je možné absolvovat takzvaný „lov na dírkách", kdy v rybníku vyvrtají otvor a tím, po vzoru ruských rybářů, chytají. Tohle se však smí pouze na soukromých rybnících. Pokud rádi fotografujete, je teď zrovna nejvhodnější doba na váš koníček. Stromy vyhlížejí, jako by byly pocukrované, sněhové pláně se třpytí při dopadu slunečních paprsků a celá Vysočina vypadá jako z pohádky.

Ne každý se však na zářící mrazivou přírodu dívá s nadšením. Silnými mrazy trpí nejen lidé, ale i ptactvo a zvířata. Neměli bychom na ně zapomínat, hlavně když nám předpověď počasí pro následující dny hlásí teplotu hluboko pod nulou. Takže doplňte krmítka, topte, teple se oblékejte a pokud nemusíte vylézat ven, tak zbytečně moc nevystrkujte hlavy.