Nadprůměrné množství sněhu na střechách

Sněhová nadílka je sice krásná věc, ale čeho je moc, toho je příliš. Velké obavy z neustálého sněžení mají v současné době hlavně majitelé realit a to zejména těch s plochou nebo mírně zešikmenou střechou. Tuny sněhu, které se tam shromažďují velice zatěžují konstrukci budov a hrozí zde narušení statiky objektu nebo dokonce zřícení střechy.

Také Krajský úřad kraje Vysočina sleduje stav budov ve svém vlastnictví. Jsou to hlavně halové objekty využívané školskými zařízeními, popřípadě další budovy s odlehčenými konstrukcemi. Ředitelé příspěvkových organizací, které sídlí v těchto objektech, byli upozorněni na možné nebezpečí. Mluvčí majetkového odboru Krajského úřadu kraje Vysočina Petr Kolář uvedl, že pracovníci oddělení správy realit stav budov průběžně sledují a kontrolují. Největší problémy se sněhem na střechách má Speciální škola v Pelhřimově, budova gymnázia v Novém Městě na Moravě, tam se jedná o nevyužívanou bývalou kotelnu, Dětský domov Humpolec a sklad posypové soli v Havlíčkově Brodě.

Na odklízení nahromaděného sněhu ze silně zatížených střech se podílejí také hasiči. V pátek jsem zastihla členy novoměstského hasičského sboru při práci s lopatou na střeše tělocvičny a jak mi sdělili, již před tím odklidili tuny sněhu ze školní jídelny a ještě je čeká střecha II. základní školy.

Majitelé realit by se měli zamyslet nad kvalitou konstrukce svých budov a začít s odklízením sněhové pokrývky raději co nejdříve. Odklízet sníh na svých střechách by měli ale začít i majitelé budov se šikmými střechami neboť pokud se teploty vyšplhají k nule a nad ní, nebude hrozit jen přetížení, ale také sesuvy nahromaděného sněhu, které jsou velice nebezpečné hlavně pro kolemjdoucí.