Ondatry u Rokytna

Pokud zavítáte do Žďárských vrchů, můžete vidět všelicos. Hlavně nádhernou přírodu plnou krásných a zajímavých rostlin a také spoustu úžasných živých tvorů.

 

 

 

U Rokytna se usídlila rodinka ondater. Tento vodní hlodavec není u nás nijak vzácný, hojně se vyskytuje po celé republice. Naproti tomu jsou ale ondatry často vyhledávané kožešníky. Jejich kožich-bizam je velice žádaný.

Ondatry pižmové u nás nejsou původním druhem. Jsou to vlastně přistěhovalci. Dostali se do českých zemí v roce 1905, kdy byly vysazeny na Huťském rybníce. Pocházejí ze Severní Ameriky a asi se jim u nás velice líbí, protože se poměrně rychle rozmnožily.

Obývají území u vodních toků, protože jsou výbornými plavci i potápěči. Pod vodou mohou vydržet až dvacet minut a přitom urazit i stometrovou vzdálenost. Bydlí v norách, jejichž vchody jsou pod vodní hladinou. Živí se rostlinnou potravou a dokážou vyhryzávat kořeny rostlin tak, aniž by jim do tlamiček vnikla voda. Ale nepohrdnou ani nějakým tím masitým soustem. Chutnají jim žáby, raci, škeble, měkkýši, dokonce i leklé ryby. Dorůstají do délky 25-35cm a jejich váha se pohybuje od 0,6 do 2kg. Samice vrhá 1-3 mláďata několikrát ročně.

A proč pižmová? Jejich žlázy v genitální a anální krajině těla vylučují pižmově páchnoucí sekrety. Žlázy jsou silněji vyvinuty u samců a v době rozmnožování se zvětšují.

Já jsem u Rokytna viděla tři mláďata. A když se budete pozorně dívat kolem sebe, můžete je vidět také.