Novoměstské náměstí čekají velké změny

O tom, že by se mělo náměstí v Novém Městě na Moravě poupravit, se diskutuje už dávno. Borovice, které tu rostou, nebyly zrovna nejšťastnějším řešením. Pokud se chcete dostat na náměstí ze stran, musíte se sehnout a jejich větve podlézt. Překáží i parkujícím autům. A že by upoutaly nějakou zvláštní krásou, o tom nemůže být ani řeč. Spíš jsme si na ně už tak nějak zvykli.

A pak také průjezd náměstím a hlavně parkování je dlouholetým problémem. Nic se nevyřešilo parkovištěm u Billy, od kterého si radní slibovali, že bude využíváno nejen těmi, kteří si zde chtějí nakoupit. Původní vize byla taková, že si návštěvníci města odstaví auto tam a nebudou zajíždět na náměstí.

O problémech náměstí a o jejich řešení mi podala informace místostarostka Nového Města na Moravě, paní Marková:

„Dlouhodobě se už diskutuje o tom, jak bude náměstí vypadat. Architektonickou studii náměstí vypracoval žák fakulty architektury Petr Topolovský, který je z Nového Města na Moravě. Radě města se tento návrh poměrně líbil, hlavně proto, že vrací náměstí jeho původní historickou podobu. Rada města by chtěla tuto práci odkoupit a měla by se stát základem pro další diskusi k revitalizaci náměstí.
Původně nebyly na náměstí jehličnany, ale listnaté stromy. Borovicemi bylo náměstí osázeno až v padesátých letech minulého století Celé území na projektu je jeden park, dominantou zůstávají obě kašny.
K novému návrhu, jak by mělo náměstí vypadat, by se měli vyjádřit i občané města a rada by měla respektovat i jejich názor.
Komplikovaná bude doprava na novoměstském náměstí, ale i tu projekt zahrnuje. Řešila by se zřejmě tak, že by po celém náměstí byla jednosměrná. Nebylo by zde možné zajistit dvousměrný provoz."

Snad už brzy uvidí i sami občané nový projekt a budou se k němu moci vyjádřit. Je pravděpodobné, že se kolem něj rozvine velká diskuse, vždyť náměstí je vždycky největší ozdobou a chloubou města. A historické domy, které ho obklopují, by si také zasloužily důstojný střed města.