Turisté se připravují na jaro

I když se to při pohledu na široké okolí zasypané tunami sněhu nezdá, jaro pomalu klepe na dveře (nebo by už alespoň mělo). 

Všichni se už těšíme, až se znovu objeví různé lesní a polní cesty a pěšinky a my vyrazíme do přírody. No a aby se nám lépe poznávaly krásy naší Vysočiny, Klub českých turistů se připravuje na obnovu značení turistických stezek. Měla by se zrenovovat přibližně třetina z 2 900 km turistických tras. Jak informoval veřejnost hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil, "turisté" plánují opravy za 385 tis. Kč, z toho kraj zaplatí 200 tis. Kč. Pomocnou ruku při financování renovací podává kraj Vysočina již třetím rokem a příspěvek se pohyboval pod hranicí 200 tisíc.

Turistické značení není tak jednoduché, jak by se zdálo. Trasy značí proškolení odborníci, kteří musí mít i zkoušky. Na Vysočině má klub přibližně 1700 členů, značením tras se věnuje asi stovka. Všechny trasy se musí zkontrolovat a renovace se týká asi třetiny z nich.

Poslední dobou se začíná klub věnovat také značením pro lyžaře. Aby od sebe tyto značení byla rozeznatelná, pro pěší mají značky bílé okraje, lyžařské jsou lemovány oranžovou barvou. Možná, že lyžařské značení bude letos užitečnější než to turistické, protože zima se nemíní se svou vládou hned tak rozloučit.

Až tedy vyrazíte do přírody a při poznávání naší vlasti půjdete po turistických stezkách, vzpomeňte si na dobrovolníky, kteří pro vás značení udržují a věřím, že zvlášť v nějakých odlehlých končinách jejich práci velmi oceníte.