Co všechno se dá vymyslet pro rekreaci

V nedělním odpoledni jsem se toulala přírodou a užívala si prvního opravdového sluníčka. Sníh valem ubýval a konečně bylo ve vzduchu cítit jaro.  

V okolí N. Města je ještě sněhu spousta, ale stačí zajet o něco níže, třeba za Dolní Rožínku, Bukov a tam už je to o něco lepší. No a když dojedete třeba až do Habří, tak musíte buď otočit auto a vrátit se (končí tam silnice), no a nebo vysednete a projdete se po malé vísce, která je téměř celá obklopena lesy. Přibližně dvacet stálých obyvatel a pár chalupářů si tu vychutnává klid a užívá si jarní atmosféru.

Jakého se však dočkáte rozčarování, když dorazíte dolů k řece Bobrůvce. Jedná se o krásné údolí, na jednom břehu les, na druhé prudká stráň porostlá trávou. Ta však je ještě přikryta sněhovou peřinou. No a uprostřed té stráně stojí maringotka. Ne, nikdo zde nekočuje, i když to vypadá, že se zde zastavil čas a kočovní cikáni právě na tomto místě skončili svoji štaci.
Bohužel maringotka nemá kola a tudíž lze předpokládat, že s ní v nejbližší době nikdo neodjede, což je velká škoda.

V uvedené lokalitě je, jako ostatně skoro všude na celé Vysočině, zakázána výstavba rekreačních objektů. Skalní příznivci víkendového chataření tudíž hledají různé alternativy a možnosti, jak tento zákaz obejít a strávit alespoň nějaký ten den v přírodě. Ale tohle je opravdu moc. Místo toho, abyste si vychutnali šumění řeky a lesa, kocháte se pohledem na popundeklovou boudu s dřevěnou kadibudkou, kolem něco jako plot a dokonce snaha o zahrádku. A aby toho nebylo málo, nahoře na stráni je plechová brána.

Kdybych to neviděla na vlastní oči, možná bych ani nevěřila, čeho všeho jsou někteří rádoby chataři schopni. Velice by mne zajímal jejich názor, kdyby v této obci bydleli a někdo jim za humny postavil takovýto přízrak. Myslím, že za těchto podmínek si ani nemohou užít toho klidu a krásné přírody.

Proto prosím, kdybyste někdo přemýšlel, že si někde uprostřed lesů a luk zhotovíte něco jako obydlí, abyste alespoň občas byli součástí přírody a utekli z hlučných a uspěchaných měst, mějte trochu ohledu na okolí a vyhněte se takovýmto drsným zásahům do přírody. Ať si kolemjdoucí lidé nemyslí, že i do zapadlých koutů zavítal cirkus Humberto.