Také vám na půdě straší?

Kdo bydlí na vesnici a ve starším domku, zná tuto situaci taky: v noci se na půdě ozývá všelijaký šramot, jako by tam někdo chodil. Příčin může být více, ale nejběžnější je to, že se na inkriminované místo nastěhovala kuna skalní.

V dnešní době je tento jev poměrně rozšířený a málokdo je nadšen, že se toto plaché zvířátko nastěhovalo právě na jeho půdu. Sice pochytá myši stejně jako kočka, ale ráda se zaměří i na větší domácí zvířata – takový kurník dokáže pročistit velice důkladně. Většinou se tedy každý majitel nemovitosti, kde se tato škodná usadila, snaží všelijakým způsobem kunu vystrnadit. Je to však velice nelehký úkol. Kuna je maximálně ostražitá a jen tak se na něco nenachytá. Objevuje se v noci a je tedy téměř mimo lidské možnosti si ji v klidu prohlédnout.

Pokud nemáte žádná domácí zvířata a překousnete to, že vám občas nechá před domem nějakou tu značku, v podstatě se nic neděje. Ale pokud ve svém teritoriu není sama, je zle. A je pravdou, že moc velký pořádek vám na půdě nezanechá.

 

Dříve se kuna pohybovala více po lesích, dnes okolo lidských obydlí hodně rozšířená. Je to predátor a mimo orla skalního v podstatě nemá dle odborníků ve volné přírodě přirozeného regulátora. Potom přichází na řadu myslivci, kteří musí její stav přiměřeně korigovat, aby nedošlo k velkému přemnožení. Jako potravu si vybírá různé ptáky, jako jsou tetřívci, koroptve nebo sýčci. Pokud není tenhle pestrý jídelníček v dosahu, postačí různé bobule a lesní plody.

A tak doufejme, že zůstane kuna spíše lesním zvířetem a vesnice či města obsadí jen v únosném množství, abychom je nemuseli časem likvidovat jako třeba myši a potkany.