Vítání jara na rozhledně Rosička

S vítáním jara a zahajováním turistické sezóny se doslova roztrhl pytel. Turisté a ostatní milovníci toulek přírodou, otráveni dlouhou zimou, vítají každou příležitost, jak dát najevo, že jaro je opravdu tady. A protože i já jsem ráda, že zima končí, tak jsem se také vydala oslavit nástup jara.

Nadchla mne pozvánka turistického oddílu Tuláci ze Žďáru nad Sázavou, ve které mimo jiné bylo „trasa libovolná, cíl 8 - 17 hodin rozhledna Rosička". Jelikož jsem po dlouhé zimě trochu zlenivěla a delší výšlapy jsou zatím nad mé síly, zajela jsem autem až za obec Rosička. A nebyla jsem sama, malé parkovišťátko bylo přeplněné auty s nadšenými turisty. Cesta na rozhlednu nebyla dlouhá a zakrátko jsme se octli u cíle.

Ačkoliv má rozhledna velmi něžné jméno, sama stavba má k jemnosti a něžnosti daleko. Jedná se totiž o stožár pro Český Mobil vysoký 42 metrů. Ve výšce 24metrů nad terénem je na něm vybudovaná vyhlídková plošina. Jak jsem se dozvěděla později, stával zde původně maják, který byl ale za války kvůli silné korozi zlikvidován a na jeho místě byla postavena dřevěná rozhledna. Ta časem ustoupila už zmíněnému telekomunikačnímu sloupu.

U rozhledny nás uvítali členové turistického oddílu Tuláci spolu s vedoucím Vladimírem Sýkorou, který mi odpověděl na několik otázek.

Vítáte jaro na Rosičce pravidelně?
Je to vlastně pátý ročník, i když ten první byl takový nultý, zkušební. Ještě jsme nevěděli, jestli tady o to bude zájem nebo nebude. V loňském ročníku jsme měli tři sta padesát účastníků. Letos už jich je asi dvě stě sedmdesát a myslím si, že do té půl šesté, co tu budeme, by rekord mohl být překonaný.

Kolik členů má váš turistický oddíl?¨
Máme pětadvacet členů, ale teď to vypadá, že od září budeme mít trochu víc, protože ten zájem dětí neustále stoupá. Akce, které děláme se jim líbí, tak očekáváme, že se jich přihlásí víc.

Jakou další akci chystáte?
Koncem května budeme uklízet skály, to děláme pro správu Chráněné krajinné oblasti, podíváme se také do Královy jeskyně u Tišnova. Ta jeskyně je vlastně nepřístupná a my máme s jeskyňářema domluvené, že by nás tam vzali. Snažíme se pro děti dělat zajímavé akce, domlouváme třeba prohlídky, které nejsou volně přístupné a vůbec jim nějak tu činnost zpestřit, aby se dostaly někde, kde se normální smrtelník nedostane.

Více už jsem Vladimíra Sýkoru nezdržovala, protože spolu se členy turistického oddílu Tuláci měl plné ruce práce s vítáním dalších návštěvníků. Rozdávali pamětní listy, dětem bonbóny a vůbec se starali o to, aby se tu všem co nejvíce líbilo.

A ještě pár dalších informací. Provozovatelem rozhledny je obec Sázava, vstup je nonstop a zdarma. Rozhledna stojí na stejnojmenném kopci, kde se dříve také pořádaly výlety a zábavy. Z vrcholu byl opravdu pěkný výhled i když byl slabý opar, který viditelnost poněkud omezoval. Ale nikomu to nevadilo a všichni byli spokojeni.