A padá, a padá!

Před pár dny jsme se všichni radovali, že po dlouhém oddalování přišlo jaro. Téměř zmizely haldy špinavého sněhu a my jsme se s pravým jarním nadšením vypravili hrabat trávníky, zametat chodníky, umývat okna, zkrátka likvidovat všechnu tu špínu, co po zimě zbyla. 

No a uteklo pár dní a vše je jinak. Nevěřili jsme (nebo spíše nechtěli věřit) meteorologům, že zima se ještě ozve ve svém poslední záchvěvu. V úterý začalo na Vysočině zase sněžit.Tedy abych byla spravedlivá, sněžilo jen ve vyšších polohách, jinde docela obyčejně pršelo.

Takže zatímco třeba někde u Brna prší a kytky se hrnou za sluníčkem, u nás zmizely bledule se sněženkami pod bílou přikrývkou. Přes noc napadl další sníh a místy začalo mrznout. Silničářům ještě nestačily zreznout sněhové pluhy a mohli opět vyrazit na vozovky. Ale byli zřejmě dalším záchvěvem zimy pořádně překvapeni, protože celé dopoledne po nich nebylo vidu ani slechu. Naštěstí břečka na silnici do večera roztála sama. Opět se nám vrátily problémy na silnicích, uvízlé kamiony a tak dále. Neprohloupili ti řidiči, kteří ještě vyčkávali s přezutím svých vozidel na letní obutí.

Jela jsem zrovna ten den do Bystřice nad Pernštejnem a když jsem zaparkovala, přišlo se mne asi pět lidí zeptat, odkud jedu. Tolik sněhu, kolik jsem si sebou dovezla na autě už nějaký den neviděli.

Místy ani sníh nepostřehli, padlo pár vloček a ty zase roztály. V některých oblastech naší republiky ale napadlo až dvacet centimetrů sněhu. Sníh na loukách a polích se tvrdošíjně drží a o tom, že by měl zmizet, protože podle kalendáře je už jaro, nechce ani slyšet.

Chladné počasí má údajně vydržet zatím asi tak do čtvrtka. Pokud předpověď opět vyjde, od pátku by se teploty přes den měly vyšplhat na nějakých 15 - 17 stupňů. Sice se oteplí, dešťové přeháňky ale mají setrvávat.

A pokud můžeme věřit pranostice, která praví, že „ je-li zelený čtvrtek bílý, tak je léto teplé", pak se na letní prázdniny můžeme opravdu těšit. Alespoň ve vyšších polohách (chudáci ti, co už teď mají jaro, v létě jim bude zima). Pranostiky jsou zajímavá věc, je to většinou tak padesát na padesát. Spousta jich vyjde, ale druhá polovina z neznámých důvodů skončí úplně jinak. Možná je lepší řídit se předpovědí počasí, ale i ta leckdy zklame.

Když to tak půjde dál, budete si moct o velikonocích přijet na Vysočinu zalyžovat. Na sjezdovkách ještě sníh většinou je a běžecké stopy si může každý projet sám. Kalamity, kdy napadlo půl metru sněhu nebo rychlé tání a záplavy se nám snad už nevrátí. I tak by si ale paní Zima už mohla dát pokoj a mohla by vzít na vědomí, že není jediná, je zde přece taky Jaro, někde v dáli snad i Léto .... O tom ale zase někdy jindy.