Záplavy ve fotografiích

K jarnímu tání a s ním spojeným záplavám se vracím znovu. Tentokrát se pokusím ve fotografiích zmapovat průběh záplav v některých lokalitách. (Upozornění: článek obsahuje velké množství fotografií)

Pondělí 27.3.
Hladiny řek se pomalu začínají zvedat. Zatím však situace není nijak hrozivá, objevuje se první rozlití koryt po loukách. Na řece Svratce klidně odplouvají uvolněné kry.

I když se kry občas někde nahromadí a navalí jedna přes druhou, není jich tolik, aby hrozilo nějaké velké nebezpečí. Zatím to nevypadá nijak drasticky, ale lidé si pomalu začínají dělat starosti.

Jimramov, pondělí odpoledne. Hladina je sice výše než obvykle, ale zatím se ještě drží ve svém korytě.

Úterý 28. 3.
Díky dešti se hladiny začínají více zvedat. Jsou místa, kde už není poznat koryto řeky, leda podle stromů.

Objevují se první zatopené silnice. Sedliště, úterý ráno.

Středa 29. 3.
Stále prší a řeky se rozlévají ze svých koryt. Obyvatelé rizikových oblastí chystají různá protipovodňová opatření, aby škody byly co nejmenší.

V Jimramově už voda zaplavuje louky, od domů ji dělí centimetry.

Vytrvale prší a ani předpověď není nijak povzbuzující.


Voda teče do prvních sklepů.

Čtvrtek 30. 3.

V noci dosáhla hladina snad maximální hranice. K ránu se situace pomalu lepšila, ale vody bylo všude víc než dost.

Údolí mezi Jimramovem a Sedlištěm. Místo řeky je tu jeden velký rybník.

Zde je vozovka. Pokud nevěříte, v pozadí vyčnívá z hladiny most přes potok. Jedná se o silnici vedoucí do Sedliště. Pokud chcete silnici projet, vezměte si sebou raději člun, auto vám v tuto chvíli nebude moc platné.

A takhle to vypadalo v Borovnici. Všude jen voda a voda a voda.

Mezi Lačnovem a Borovnicí udělala řeka novou hranici. Mezi vesnicemi se přelila přes silnici a nebylo možné se dostat přes ni. K ránu naštěstí voda trochu opadla, ale zanechala po sobě na památku na silnici kry a naplavené kusy dřeva.

V Lačnově si řeka vybrala nové koryto. Co na tom, že zde rostou stromy.

Ne, to není Lipno. Louky u Sedliště směrem k Borovnici.

Kdo mohl, vystěhoval v Jimramově auta z garáží. Pokud to někdo nestihl, měl smůlu. Voda garáže zatopila tak, že se k nim na nějaký čas nikdo nedostane.

Na pomoc přišla technika. I když jedna stříkačka proti takovémuto náporu asi moc nezmůže. Ale aspoň se hladina nebude zvyšovat.