1. máj

Tak se nám ty čarodky zrovna moc nevyvedly. Déšť, sníh a zima jako by se proti nám spikly. Na mnoha místech se hranice vůbec nezapalovaly a tam, kde se přece jen přes nepřízeň počasí oheň rozhořel, tam si všichni přihlížející honem opekli páreka pak hurá domů, do tepla.

Zato na druhý den se udělalo opravdu pěkně. Zima sice byla stále, ale protože už nepršelo ani nesněžilo a sluníčko krásně a vytrvale svítilo, tak nám ani těch málo stupňů nevadilo. Jako by chtěl květen ukázat, že se vynasnaží, aby byl lepší, teplejší a krásnější než duben. Navnadil nás, že se máme na co těšit, tak můžeme doufat, že nás taky nezklame.

Mnohé z nás vytáhlo sluníčko ven. Někteří nasedli na kola a vydali se na objížďku krajem. Jiní absolvovali první túry a ti nejlínější šli jen tak kousek na procházku nebo si alespoň sedli na zahrady a užívali si slunečních paprsků. Do prvomájového průvodu už nechodíme, tak alespoň nějaký ten menší výlet.

Jenom jedno nám letos opravdu nevyšlo. Protože na Vysočině snad ještě nenajdete rozkvetlou třešeň, zůstane spousta dívek nepolíbených a podle staré pověry uschnou. Takže do příštího prvního máje nezůstane v regionu snad ani jedna. Možná bude stačit, když své dívky a manželky políbíte pod jakýmkoliv stromem. To víte, pověra je pověra a na každé je určitě alespoň zrníčko pravdy.

Takže nezoufejte nad zkaženou filipojakubskou nocí, alespoň se pár čarodějnic zachránilo na příští rok. Ani nad tím, že třešně ještě nekvetou, však ony si časem dají říct a dříve či později se prvních sněhobílých květů dočkáme. Užívejte si jara, sluníčka, procházek, kola, no prostě všeho co k jaru patří.