V Milovském rybníku se letos koupat bude

Milovský rybník prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Byl odbahněn, byla mu opravena hráz a mimo to byl u něj vybudován, na žádost CHKO Žďárské vrchy, přechod pro obojživelníky. V současné době se už pomalu napouští. Nějaké úpravy sice ještě čekají jeho okolí, ale turistickou sezónu by již tohle narušit nemělo.

Odbahnění už rybník nutně potřeboval, protože vypuštěný už nebyl více než dvacet let a za tu dobu zde byly nánosy bahna místy až do výše dvou metrů. Jediná možnost byla přerušit hráz a rybník vybagrovat.

Jak mi řekla starostka obce Sněžné, paní Anna Havlíková, vypadá teď Milovský rybník moc pěkně, opravy a úpravy mu jedině prospěly a je tam teď vše, co by tam mělo být. Do konce května by měl být rybník už zase plný vody. Jediná vada na kráse je vytěžený sediment, který je prozatím uložený na pozemku obce v blízkosti rybníka, který byl původně využíván jako parkoviště. Ale i to by se v průběhu roku mělo změnit. Problém s uložením už byl vyřešen, bahno by se mělo postupně odvozit do Dolní Rožínky.

Letos bude na břehu rybníka poněkud obtížnější parkování. Ale pokud by se podařilo odvozit alespoň část vytěženého bahna, bylo by možné pozemek opět využít k parkovacím účelům. Jinak se bude muset využívat parkoviště u obecního kempu, hotelu Devět skal nebo u hostince U Šlechtů.

Na opravu a odbahnění dostala obec Sněžné dotaci ze státního fondu životního prostředí, což činilo asi osmdesát procent veškerých nákladů Zbytek musela obec financovat sama. Celkové náklady činily přibližně patnáct miliónů korun.

Protože má rybník menší přítok, je napájen z Černého potoka, trvalo napouštění trochu déle. Ale výsledek bude určitě stát za to. Milovský rybník byl vždycky, i přes své zanesení bahnem, čistý. I když se už v ostatních vodních nádržích nemohlo koupat kvůli sinicím, tady byla voda čistá. Bylo to i tím, že je napájen horským potokem. Letos bude voda v rybníku díky rekonstrukci křišťálově čistá, takže si koupání určitě nenechte ujít.