Kulturní víkend Sněženska 2006

Protože výroční trhy ve Sněžném byly povoleny a provozovány už od konce 18 století, a protože se obyvatelé obce spolu se starostkou snaží tuto tradici obnovit, můžeme se letos těšit na druhý ročník Kulturního víkendu Sněženska.

Letošní ročník bude spolu s obcí pořádat i CHKO Žďárské vrchy, příspěvková organizace Klub přátel umění Vysočina a Klub seniorů Sněženka. Začátek celé akce bude v pátek 16. června v 17 hodin. Tento den bude ve slavnostně vyzdobeném katolickém kostele slavnostní mše, po které bude následovat koncert komorního pěveckého sboru FONS.

Sobotní akci připravuje správa CHKO. V salónku hotelu Záložna ve Sněžném se můžete zúčastnit povídání o přírodě nazvané Srdcem. Začátek je v 16 hodin a pozvání přijali Pavel Bezděčka - entomolog a mravencolog, Roman Rozínek - podnikatel v ochraně obojživelníků a plazů a Aleš Toman - pracovník ZOO Jihlava. Každý z nich bude na této besedě prezentovat svou práci a poté odpovídat na vaše zvědavé otázky. Současně zde budou zveřejněny výsledky tipovací soutěže nazvané „Jak dlouho bude ve Žďárských vrších ležet sníh."

V neděli bude opět ve Sněžném řemeslný jarmark. Nebudou na něm chybět ani ukázky některých řemesel. Pokud vás zajímá co dělali takoví kováři, dráteníci, keramici, přadleny, bylinkářky a kořenářky, určitě si ho nenechte ujít. Pro labužníky bude připravené opékané prasátko, uzené maso, grilované uzeniny, medovina, pivo a víno.

A ty, kdo se místo jídla raději na něco pěkného podívají, určitě zaujme ukázka historického šermu skupiny Flamberk. Pro dobrou náladu budou hrát a zpívat Pouličníci z Tábora, které můžete občas vidět také na Veselém Kopci. Pro děti je připravena jízda na koni a na velbloudu. A aby jim to dospělí nezáviděli, uchystali pro ně pořadatelé jízdu bryčkou. Velbloud to sice není, ale aspoň něco.

Nedělní jarmark ale nebude pouze ve Sněžném. CHKO bude pořádat tzv. II. Krátecký jarmark v nedaleké obci Krátká. Tento jarmark bude i s doprovodným kulturním programem, ve kterém vystoupí dětský národopisný soubor Šípek, skupina kejklířů a žongléřů, duo Jiří Plocek a Jitka Šuraňská a nakonec skupina Honzíkova cesta z Jihlavy. Takže i tady si můžete nejen nakoupit spoustu krásných věcí, ale také se pobavit spolu s účinkujícími. A aby toho nebylo málo, mělo by být připraveno i nějaké překvapení v podobě živých zvířátek. Pokud všechno vyjde tak, jak má, můžete se těšit na krkavce, výra a vydru.

Oba jarmarky budou probíhat v době od 9 do 17 hodin. Takže přejeme pěkné počasí a hodně návštěvníků.