Zase tu jsou povodně

Po čtyřech letech, a to opět 8. srpna, některé oblasti naší republiky znovu zasáhly povodně. Snad se nebudou opakovat v takovém rozsahu jako v roce 1997 nebo 2002, ale občané v ohrožených oblastech ví, že stačí jen náznak a už běhá člověku mráz po zádech. Všichni mají strach z toho, co déšť opět přinese.

V našem regionu bývá nejohroženější část kolem řeky Svratky a Fryšávky. Řeky se vylévají hlavně při jarních táních. Momentálně nestíhají pojmout velké množství vody, které se do nich ze všech stran vlévá. Pojďme si ve fotografiích shrnout některé ohrožené úseky:

Během úterní noci se naplnilo koryto Fryšávky a ráno louky kolem Kuklíku zmizely pod vodou.

 

Jimramov, část zvaná Žabárna. Název není náhodný, zde mají obyvatelé k vodě nejblíže a také to vnímají téměř při každé větší vodě.

Stejná lokalita. První cesty mizí pod vodou.

 

V centru Jimramova už zasahují hasiči. Voda prosakuje kolem břehů, tak je třeba čerpat ji zpět do koryta.

Se svou technikou dojeli na výpomoc také hasiči z Nového Města na Mor. a Sněžného. Plovoucí čerpadla jsou v těchto podmínkách výhodou. Spokojeně si plavou po hladině a odvádí znamenitou práci.

Prostor mezi hladinou a mostkem se sice rapidně zmenšil, ale momentálně voda dále nestoupá a vypadá to, že svůj vrchol má za sebou.

 

Před týdnem zahrádkáři nadávali na sucho. Myslím, že v tuto chvíli by svou zahrádku opět raději zalili hadicí.

 

Vydejme se z Jimramova proti proudu řeky. V dáli je vidět Sedliště.

Z této strany se do něj ale nedostanete!

 

Louka směrem k Borovnici. Co dodat?

 

A jsme v Borovnici. Zde asi bude konečná, do Lačnova momentálně cesta nevede. Řidič naproti zvažuje, zda je jeho vozidlo obojživelník nebo není.

Vyráží, ale nakonec se zastaví a vrací se. Ne, nebyl to dobrý nápad.

Pro dnešek cesta do sousedního kraje nevede. Navčer už hladina klesá a je naděje, že se brzy zase objeví silnice v celé své kráse.

Doufejme, že tyto povodně nebudou mít už většího rozsahu a že se nám příroda vrátí do svého normálu. V následujících dnech už by měly být dle odborníků jen přeháňky, no a pak se nám snad vrátí ty slunečné dny, na které jsme před nedávnem nadávali.