Jimramov přitahuje filmaře

Není to tak dávno, co se v Jimramově natáčela epizoda z oblíbeného seriálu Četnické humoresky a už opět zaplavili historické centrum tohoto městečka filmaři.

 

 

Tentokrát jde o pohádku pro malé i velké s názvem „O kominickém učni a dceři cukráře". Aby exteriéry vyhověly požadavkům filmařů, dostaly mnohé obchody nové vývěsní štíty. Tak třeba místo drogerie tu najednou bylo kadeřnictví a obchod se smíšeným zbožím se změnil v cukrárnu pana Rohlíčka. Majitel obchůdku, pan Petr Sedlák, bere celou věc s nadhledem.

Co vy na to, že z vás udělali pana Rohlíčka a z vašeho obchodu cukrárnu?
„Líbí se mi to, aspoň se v Jimramově něco děje."

A když někdo jede kolem a zahlédne cukrárnu, staví se na kávu a zákusek?
„Stalo se to asi čtyřikrát, že lidi hledali, kde si tu mohou sednout a dát si kávu. A divili se, že tu bývalo vždycky smíšené zboží a najednou je tu cukrárna. Byli z toho docela překvapení."

Samozřejmě, že každý okamžitě vyhlížel známé osobnosti. A nemuseli jste hledat dlouho. Pavel Zedníček je opravdu nepřehlédnutelný a ačkoliv i jemu byla zima, humor jej neopouštěl. Bavil štáb i okolní přihlížející.

Co tady dnes točíte za scénu?
„Teď zrovna jdeme vymetat komín do školy, protože je nějaký zanesený. No a mezitím tady mladej uvidí ve třídě pěknou holku, Eliška se jmenuje. Tak zůstane chvíli stát u okna a kouká na ni a já ho zaženu dovnitř. A pokračovat to bude tak, že vymeteme ten komín tak, že saze zasypou učitelku, noty, prostě všechno."

A včera?
„Včera byl první natáčecí den. Točili jsme s Otou Jirákem scény před pekárnou."

V této pohádce máte roli kominíka. Hrál jste ho už někdy?
„Ne, ještě ne. Tady se jmenuju mistr Dýmal."

V Jimramově jste poprvé?
„Poprvé, ještě jsem tu nikdy nebyl. A včera jsem se teprve dozvěděl, že se tu před nedávnem točily Četnické humoresky. To jsem ani netušil. Je to krásné městečko. A ti brňáci to tu mají kósek." Dodává s úsměvem Pavel Zedníček.

Ještě jsme si na kominického mistra Dýmala sáhli pro štěstí, i když nevím, jestli to bude platit, když měl na sobě jen filmařské saze. A už ho zase volali na plac.

Pohádku „O kominickém učni a dceři cukráře" režíruje Pavel Jandourek, který je pro diváckou veřejnost znám také jako režisér pohádkového příběhu „Království potoků" nebo tajemného seriálu „Strážce duší".O čem pohádka bude?
„My říkáme, že to je pohádka, ale na druhou stranu to pohádka není. Sice tam vystupuje taková zvláštní babička, ale nedělají se tam žádné čáry. Je to vlastně takový romantický, baladický, vánoční příběh. Pro děti i pro dospělé. Hlavní postava je kominík Tomáš a je to celé o popelu a tak trošku to připomíná Popelku. Je to příběh o kominickém učni, který je chudý a nešťastný a nakonec, tak jak to má v pohádce být, se vše v dobré obrátí. Protože je jim teprve patnáct, tak to nebude žádná dospělácká láska."

Kdy se na ni můžeme těšit?
„Až příští vánoce. V lednu to ještě budeme dotáčet, musíme čekat na sníh."

Kde všude budete natáčet?
„Všechny exteriéry děláme v Jimramově, jmenuje se to tady Třísněhy. Takže ne Jimramov, ale Třísněhy. Zbytek budeme dělat v Brně."

Jak se vám líbí v Jimramově?
„Jimramov je úžasný. Je to nádherně zachovalý, skoro by se dalo říct, skanzen. Ta třicátá léta, ve kterých se to odehrává, jsme tady nemuseli ani moc upravovat. Sundali jsme jenom pár značek a je to tu jak v muzeu."

A koho ještě uvidíme kromě pana Zedníčka?
„Tomáše Maternu, Adrianu Neubauerovou, ti hrají hlavní role. Pak tam hraje Ivan Urbánek hodného cukráře a Dita Kaplanová hodnou cukrářku, Jana Janěková hraje manželku kominíka. Dále Zuzana Slavíková, Ota Jirák, Bořivoj Navrátil a další."

Jak se vám pracuje s nejmladšími herci?
„Já s dětmi pracuju rád. S Tomem a s Adrianou jsme točili celý rok film Maharal, tam hrají taky hlavní role. Jsou šikovní, zvládnou to."

Zajímal mne i názor hlavního hrdiny, Tomáše Materny.

Jak se ti točí s panem Zedníčkem?
„Točím s ním poprvé a je to úžasný. Je hrozně vtipný, takže je sranda."

A tvoje herecké zkušenosti?
„Teď jsem dotočil s režisérem Pavlem Jandourkem Maharal a když jsem byl hodně malý, tak jsem hrál s panem Donutilem v Českém Robinsonovi."

Jaký je kominík Tomáš?
„Je strašně utlačovaný, všichni ho bijou, nikdo ho nemá rád. Je to chudák a je mi ho líto. A pořád se musí tahat se žebříkem, to mi na něm vadí snad nejvíc."

Tak to se Tomášovi nedivím. Všichni herci si chodí jen tak nalehko a on s sebou pořád musí vláčet žebřík. Ale aspoň se v té zimě alespoň trošku zahřál. Filmovému štábu nebylo tentokrát co závidět. Všichni byli promrzlí na kost, ale točit se musí. Alespoň se mají spolu s námi za rok na co těšit.