Jaká bude zima?

Tak přesně tuhle otázku si klademe asi téměř všichni. A taky si zimu přeje každý jinou: někdo mírnou, sníh maximálně týden okolo vánoc. Další by zas chtěl zimu pořádnou, “Ladovskou“, dva metry sněhu, hodně ledu, mráz.   

Snažil jsem se hledat v různých zdrojích, jaká by tedy mohla být zima letošní.  Metody určování, spíše tedy tipování, má každý jiný.

Když se spolehneme na pranostiky, tak ty praví:

-  Sněží-li v říjnu, bude měkká zima.

-  Neopadá-li v říjnu listí ze stromů, bude tuhá zima.

-  V říjnu mnoho dešťů - v prosinci mnoho větrů.

-  Je-li říjen hodně zelený, bude leden velmi studený.

-  Teplý říjen - studený únor a opačně.

-  Kolik dnů v říjnu uplyne do prvního deště, po tolik dnů bude v zimě pršeti.

-  Deště v říjnu znamenají příští úrodný rok.

 

Podle prvních dvou bychom tedy měli očekávat zimu spíše mírnější – listí téměř opadlo a první sníh máme za sebou.

 

   

 

 

Pokud vsadíme na odborníky, tak jsem nenašel žádnou věrohodnou předpověď, kde bychom se dozvěděli, na kdy máme chystat lyže nebo zimní pneumatiky. Faktem je, že dle aktuálních informací by následující necelý měsíc mohl vydržet téměř bez sněhu. No a pokud začne ta opravdová zima v poslední listopadové dekádě, tak to už je termín běžný a spíše bychom se divili, kdyby nás sníh nezlobil.

 

 


Ať už bude zima taková nebo maková, víme jedno. Stejně to nijak neovlivníme, takže nejlepší bude se na ni připravit. Jakým způsobem, to už je věc každého zvlášť. Převažující názory jsou ty, že by sněhu mělo být podstatně více než loni. Jestli se tedy chystáte najít na půdě lyže, sáňky a nachystat si teplé zimní boty, nic tím rozhodně nepokazíte.