Od včerejška napadlo přes třicet centimetrů sněhu

Tolik jsme se na něj letos natěšili a už je konečně tady. Snad až trochu moc. Kdyby sníh padal pomaleji, bylo by to jistě příjemnější.

 

 

Množství sněhu velice zkomplikovalo dopravu. Ráno byla jen málokterá silnice prohrnutá. Paradoxně byla lepší situace ve vyšších polohách a to hlavně na otevřeném prostranství. Vítr všechen sníh ze silnice odvál, takže řidiči nevěřili svým očím, když najednou jeli po suché silnici.

Silničáři se sice snažili, ale mnoho vděku nesklidili. Občanům připadal jejich zásah opožděný a pomalý. Často byl slyšet názor, že by mohli odklízet sníh mnohem rychleji a taky kvalitněji, když letos tak dlouho zaháleli. Také s posypem to nebylo zrovna valné. I když na jejich obranu musím říct, že s takovýmto množstvím sněhu si okamžitě poradí jen málokdo.

Majitelům realit nezbývalo, než si namasírovat svaly, popadnout lopaty a shrnovadla a nastoupit ranní, polední, odpolední i večerní šichtu. Jen vyházeli svůj svěřený úsek, už jel po silnici traktor, který jim ke vjezdu nahrnul další bílou nadílku.

Nejvíce problematické budou pro řidiče zřejmě ranní hodiny. Silničáři nejdříve odklízejí hlavní tahy, na menší silničky se dostávají až během dopoledne. Proto bych těm, kteří ráno vyjíždí do práce z některé menší vesničky, chtěla připomenout, aby si rozhodně vzali do auta nějakou tu lopatu, kdyby se náhodou stalo, že někde uváznou. Kdo ví, kdy se silničáři k vám dostanou.