Podzim je tu

V neděli 23. září jsme se vzbudili do prvního podzimního dne. I když babí léto bylo v plném proudu, to pravé, kalendářní, právě skončilo. Svítilo sluníčko a málokdo odolal, aby zůstal sedět doma. Kdekdo se snažil vyrazit do přírody.     

Přesný přestup z léta do podzimu byl chvilku před polednem. Slunce vstoupilo do znamení Vah a nastala podzimní rovnodennost. Přeloženo do češtiny, pár následujících dní bude stejně dlouhých jako noc. Jak si ale každý všimne, den se stále bude zkracovat, což bude trvat tři měsíce, než noc opět začne ustupovat dennímu světlu.

 

Následující dny každý vnímá jinak. Někdo si užívá podzimní vůně přírody, barevnosti, když se rozhlédnete kolem, tolik barev není k vidění v žádném jiném ročním období.

 

 

 

 

 

Někdo zase sedí za oknem a nadává na blížící se plískanice, ranní mrazíky, zvýšené náklady na topení a tak dále.

Dětem kazí podzimní náladu nástup do školy, domácí úkoly a učení. Ale vzhledem k tomu, že současní školáci mají skoro každý měsíc nějaké prázdniny, nemusí si moc stýskat. Navíc ti bystřejší už počítají, kolik že to dní zbývá do vánoc. Co nevidět přijdou v obchodech a reklamních spotech vánoční akce, které začínají rok od roku dříve a za nějaký rok nám budou prodejci blbnout hlavy už v červenci. Tupý spotřebitel přece snese vše.

 

Ať už patříte do jakékoliv kategorie, užijte si tyto nádherné dny podle svého. Je pravda, že současné počasí se nám trošku pokazilo, ale jistě není každému dni konec a ty slunečné, barevné dny nás ještě letos čekají. Opozdilci stihnou zajít ještě do lesa na nějakou tu houbu, zemědělci dokončí sezónu, motoristé prohlédnou stav zimních pneumatik a všichni budeme čekat na první sníh. Nic jiného nám totiž nezbývá.