Zima znovu udeřila

První jarní den je doslova za dveřmi, ale venku to vypadá, jako kdyby byl začátek února. Všude závěje, sníh kam až oko dohlédne.

 

 

Po dnešním dopoledni stráveném na silnicích podezřívám silničáře z toho, že veškerou techniku mají pěkně zazimovanou a nakonzervovanou. Cestou jsem nepotkala jediný sypač, pouze sem tam traktor, který se snažil prohrnovat. Slovo „snažil" je na místě, protože se jim to většinou moc nedařilo. Taková situace byla od Nového Města až téměř do Tišnova, cestáři nikde ani ráno, ani v poledne. Je celkem jasné, že pokud se dělají závěje a stále sněží, nejde vše hned odstranit. Byly ale úseky, kde ta snaha opravdu nebyla za celé dopoledne. A to šlo o hlavní tahy. Jiné roky se v tomto období vše svádí na vyčerpané peníze za prohrnování silnic. Letos tato varianta nehrozí, přesto je situace stále stejná. Pouze u Křídel se traktoristé snažili dát vše do pořádku, tam však marně.

 

 

 

 

Problémy byly snad všude. Auta jezdila pomalu a obezřetně, ale ani tak se řidiči nevyhnuli nějaké té nehodě. Mnoho z nich už vyměnilo zimní pneumatiky za letní, což pro zasněžené silnice nebylo zrovna to pravé ořechové.

Situaci komplikovala i takzvaná „bílá mlha" a sněhové jazyky, které se tvořily hlavně na volných prostranstvích. Velké problémy měly například kamióny, které nezřídka zůstávaly stát pod kopci, které nemohly vyjet a komplikovaly tak život dalším řidičům, kteří je museli objíždět. Taková situace byla po celé dopoledne i v Novém Městě na Moravě.

Sněžení má pokračovat i zítra. Snad se silničáři vzpamatují a na první jarní den nám jako dárek připraví sjízdné, prohrnuté a dostatečně posypané silnice.