Zemědělci jsou zatím v předstihu

Uběhlo sotva pár dní od ukončení senoseče a zemědělci jsou opět v plném nasazení. Díky teplejšímu počasí mohly i na Vysočině být žně zahájeny o pár dní dříve, než tomu bývá zvykem.

Takže i v našem okolí už jsou k vidění kombajny na lánech ječmene a začíná se i s řepkou olejkou. Podle prvních výsledků by úroda mohla být průměrná, snad nepřijde nějaké další nečekané krupobití nebo jiná kalamita a úroda bude bez větších problémů sklizena a hlavně prodána.

 

                     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Jelikož jen minimum zemědělců provádí tzv. prodej ze dvora, téměř každý je odkázán na to, kolik mu zaplatí různé výkupy a překupníci, kteří na prodeji mají mnohem větší zisky než samotný rolník, který se musí o úrodu celý rok starat a je na ní závislý.

 

Sklizeň na Vysočině bývá většinou o něco nižší než v jiných regionech naší republiky. Zatímco ostatní kraje měly loni průměr přes čtyři tuny, u nás na Vysočině to bylo dle statistik přibližně 3,6 t.  Nezbývá tedy, než doplnit produkci nějakou výnosnější plodinou, nebo doplňovat rostlinnou výrobu živočišnou. Další možností je přidání agroturistiky. Zde je zatím využito málo možností a vše nasvědčuje tomu, že se tento typ využívání volného času rozvine postupně s celkovým rozvíjejícím se turistickým ruchem.