Ewa Farna rozdávala dárky dětem v novoměstské nemocnici

Třináctiletý idol všech náctiletých, Ewa Farna, přijel zpívat do Nového Města na Moravě. Ewa ještě před koncertem navštívila společně se svým tatínkem dětské oddělení novoměstské nemocnice, kde dětem předala dárky, odpověděla na otázky a rozdala podepsané fotografie.

 

Jak Ewa, tak i malí pacienti byli zpočátku trochu rozpačití a zvědavé otázky mladičké zpěvačce pokládaly spíše maminky a sestřičky, které se na ni také přišly podívat. Jakmile začala Ewa podepisovat fotografie, děti pookřály a honem se postavily do fronty. Radost z návštěvy měl i primář dětského oddělení MUDr. Jindřich Hauk.


Míváte častěji takovéto návštěvy?
„Čas od času se tady někdo objeví. Myslím si, že teď je to trendem navštěvovat nemocné děti. Nemocné děti potřebují ochranu nás všech. Určitě je to dobře, že umělci a zpěváci nějakým způsobem obracejí pozornost veřejnosti na ty, kteří nás potřebují. Ať už to jsou krátkodobě nebo chronicky nemocní nebo invalidní občané. Je potřeba solidaritu stále posilovat."


A jak na vás Ewa Farna působí?
„Já si myslím, že Ewa věkem patří ještě do naší pediatrické péče. Je to mladá hvězdička, nicméně velice šikovná, což stále dokazuje. Určitě má před sebou budoucnost."

Páteční koncert Ewy Farne byl vyprodaný do posledního místečka, jak uvedl ředitel Domu dětí a mládeže Lubomír Šula. Ewu doprovodil její manažer Lešek Wronka a také tatínek Tadeusz, který se na těchto akcích stává zpěvaččiným bodyguardem, jak oba s úsměvem říkají.

Ewo, jak zvládáš zpěv a školu?
„Zatím to zvládám myslím si dobře, ve škole se mi daří. Teď sice budu častěji chybět, ale doufám, že to doženu."

Koncert v Novém Městě je jeden z tvých prvních, kde budou další?
„Těch teď bude strašně moc. Příští týden mě čeká Plzeň, pak Praha, Krnov, Nepomuk... Bude jich opravdu strašně moc."

Ty jsi polské národnosti, zpíváš i polsky?
„Ano, zpívám. Na koncertech zpívám většinou pět polských písní."

Co bys chtěla dělat v budoucnosti?
„Chtěla bych se věnovat zpěvu, ale pokud to nevyjde, pak bych měla ráda práci, která nebude tak sledovaná a tak populární. Určitě bych se ale chtěla věnovat něčemu kolem hudby, třeba pracovat ve vydavatelství."

Je něco, co by tě od zpívání odradilo?
„Od zpívání mě nemůže odradit vůbec nic. Jediné, co mi na tom vadí, je bulvár."

Už ses s ním setkala osobně?
„Ano, bylo toho celkem dost, ale nebylo to tak silné, aby mne to odradilo."

Otázky směřovaly i na pana Wronku, který Ewu takříkajíc „objevil" na jedné pěvecké soutěži pro děti z polských škol. Nabídl jí spolupráci a tak začala její kariéra.

Ewin úspěch je nesrovnatelný s úspěchem SuperStar. Snad pouze s výjimkou Anety Langerové, jejich hvězdy brzy zapadnou. Proč si myslíte, že tomu tak je?
„SuperStar je takový fenomén, který nebyl vymyšlený v České republice a měl generovat především sledovanost diváků. Na našem trhu to udělalo velký vítr, což je dobře. Hudební trh už byl hodně zkostnatělý, byly tam pořád stejné tváře, takže hodnotím SuperStar velmi pozitivně. Na druhé straně ale diváci uvěřili tomu, že většina z těch, kteří tam vystupují, jsou jen na jednorázové použití. Nevěří jim, že jsou schopni zpívat stále. Ewa měla tu cestu trochu jinou, prošla festivaly, soutěžemi, zpívá odmalička. Nároky na ni kladené byly velice vysoké a musela se vypracovávat pomalu. Kdežto ti ze SuperStar přišli do televize, najednou je sledovaly milióny lidí a byli slavní ze dne na den. Nechci komentovat, co je lepší a co je horší.
Ewa samozřejmě vyhrává i tím, že se velmi aktivně podílí nejen na výběru repertoáru, ale i na celé desce. Je to taková týmová práce.

A samozřejmě i tatínka Tadeusze jsem se zeptala, co říká na kariéru své dcery:
„Já i její maminka všemožně podporujeme Ewino snažení. Jsme rádi, že dělá to, co ji baví."

A po kom je Ewa tak nadaná?
„Asi po rodičích. Odmalička vyrůstala v prostředí, ve kterém se setkávala s hudbou. Já se zajímám o lidovou muziku, spíše na té naší regionální úrovni.
A pak také Ewinou příbuznou je operní pěvkyně Alina Farna-Podskalská, která zpívá v ostravské opeře."

Ewa potěšila v Novém Městě na Moravě spoustu svých příznivců, ale nejvíce snad malé pacienty na dětském oddělení. Dokázala jim zpříjemnit pobyt v nemocnici i vykouzlit úsměv na tváři.