1.máj

1.máj byl lásky čas... A také čas prvomájových průvodů, alegorických vozů, mávátek, duchaplných projevů a budovatelských písní.

 

 

 

Na tyto oslavné průvody někteří vzpomínají s úsměvem, jiní s podmračením. Naše děti už je neznají. Ale ještě existují místa, kde si je každoročně připomínají.

Takovým místem jsou i Petrovice u Nového Města na Moravě. Jak mi řekl předseda osadního výboru, Vlastimil Lukeš, probíhá zde prvomájový průvod již po jedenácté. Vzniklo to úplnou náhodou. Pár místních mladíků se domluvilo, že nenechají tuto tradici úplně zaniknout. První rok obešli vesnici jenom s kárkou a s kolečkem, v dalším roce se k nim přidali další. Průvod rok od roku narůstal a jeho věhlas se postupně šířil.

Letos se na 1. května se v Petrovicích sešlo okolo čtyř set zvědavců, kteří si průvod nechtěli nechat ujít. Obec, ve které dnes žije pouhých 198 obyvatel, uvítala příchozí písněmi, které k prvomájovým oslavám vždy patřily.

Včele šel pionýr nesoucí vlajku spolu se zbrojnošem, který se sem dostal zřejmě nějakým omylem. S tóny Internacionály řinčení jeho brnění moc neladilo, ale pohled na něj byl pěkný.

Někteří z okolostojících nezapomněli ani na mávátka, sem tam se v rukou objevily i rozkvetlé šeříky. Hlavně když kolem projížděla legenda druhé světové války, ruský střední tank T34.

Že nemají z nepřítele strach, to dokázali petrovičtí jadernými hlavicemi, zpola ukrytými pod maskovací sítí. Hlídal je, jak jinak, ozbrojený voják se samopalem.

Sovětský astronaut se svezl společně s pracovnicí mlékárny, která štědře rozdávala ze svých zásob. S mlékem to ale nemělo nic společného.

I inteligence se zapojila do dělnického průvodu. Petrovičtí inženýři zde slavnostně předvedli svůj zbrusu nový prototyp pivního půllitru.

A nechyběl ani náš první dělnický prezident Klement Gottwald. Se svou nepostradatelnou dýmkou v ústech blahosklonně kynul davu.

V dalším voze jej následovala i jeho poněkud plnější manželka a bývalá první dáma Marta.

Lidé provolávali průvodu slávu, nejeden si dokonce vzpomněl na kdysi skandovaná hesla „kdo není pionýr jako by nebyl" a další. Průvod dvakrát obešel celou obec, aby se na něj každý mohl do sytosti vynadívat. Mnozí se na něj sjeli z dalekého okolí a nešetřili chválou. Nakonec všichni s chutí zasedli ke stolům a pustili se do dalších oslav a hodování.