Filmaři opět na Vysočině

Tentokrát se filmový štáb vyhnul starobylému Jimramovu a usadil se přímo uprostřed divoké přírody, v těsné blízkosti čtyřpaličaté skály. Režisér Pavel Jandourek přenesl do tohoto prostředí svůj filmový příběh pro děti.


Jméno Pavla Jandourka je spojeno především s dobrodružným filmem Maharal – tajemství talismanu, pohádkou Království potoků nebo televizním seriálem Strážce duší.
Co tady natáčíte?

Natáčíme veselý prázdninový příběh o tom, jak jednomu rošťákovi vyskočí z počítače „zabíječka“ a páchá s ním tady na Vysočině všelijaké neplechy.


 Takže moderní pohádka pro moderní děti?

Já bych ani neřekl, že je to moc pohádka, spíše taková komedie. Moderní příběh pro děti, které jsou závislé na počítači.
Jak se bude příběh jmenovat?

Pracovně tomu říkáme Kája a Zabi nebo také Kájova zabíječka. Původně to měl být zabiják, ale domluvili jsme se, že bude zábavnější, když mu vyskočí z počítače Lara Croft.
 

A koho uvidíme?

V hlavní roli Matyáš Valenta, českou Laru Croft si zahraje Lenka Košťáková, pak Luboš Veselý a Jitka Švehlíková.
Často spolupracujete s dětskými herci, jak se točí s Matyášem?

S Matyášem jsme vloni strávili léto a tahle „pohádka“ je v podstatě napsána pro něj.


Kde všude budete natáčet?

Tři týdny budeme pořád točit tady na tomto plácku. Našli jsme zde nádhernou lokaci. Tím, že je to komorní příběh se čtyřmi herci, tak vystačíme se dvěma chalupama a s okolní přírodou.
Proč zrovna tohle místo?

Potřebovali jsme dvě opuštěné chalupy blízko u sebe, kde nebude žádná velká civilizace. A našli jsme tohle úžasné místo. Původně jsme měli vytipované jiné dvě chalupy asi deset kilometrů odtud, ale nakonec se nám podařilo najít tohle místo, takže budeme tři týdny jenom tady.
Tohle není váš první film točený na Vysočině. Jaký máte vztah k tomuto kraji?

V zimě jsme tu točili pohádku, konkrétně v Jimramově a moc se nám tu líbilo. A tak jsem si říkal, že když jsme byli na Vysočině v zimě, tak se zase vrátíme. A je to tu úplně úžasné.
Neuvažujete třeba o zakoupení chalupy na Vysočině?

Já nechci nikdy žádnou chalupu, nejsem chalupářský typ. Ale shodou okolností náš produkční vlastní jednu z chalup přímo tady za lesem.
A kdy bychom mohli váš nový filmový příběh vidět?

V příštím roce, ale kdy přesně vám zatím neřeknu. Stříhat se bude na podzim. Není to vánoční příběh, takže o vánocích asi ne. Ale je to pro mládež a myslím si, že to bude bavit i dospělé. Matyáš hezky hraje a měla by to být legrace.
Tvář Matyáše Valenty se nám vybaví hlavně ve spojitosti s filmem Rafťáci, kde si zahrál roli hyperaktivního Honzíka. Tento kluk tváří rošťáka a šibalským úsměvem nepracuje pod vedením Pavla Jandourka poprvé.  Setkali se spolu už při natáčení filmu Maharal – tajemství talismanu.
Matyáši koho hraješ tentokrát?

V příběhu Kája a Zabi hraju postavu Káji. Je to kluk, který se nerad učí a nerad pracuje a jeho nejoblíbenější zábavou je sedět u počítače.


Taky nejradši sedíš u počítače?

Rád si tam někdy sednu, ale nejsem na něm závislý.
Co pan režisér, jak spolu vycházíte?

S tímto panem režisérem už točím druhý film a vycházíme spolu hodně dobře.
A s ostatními herci?

Taky. Tohle natáčení vlastně teprve začíná.
Co ty zbraně, se kterými točíš, nebojíš se jich trochu?

Nejdřív jsem se docela bál, ale pak jsem přišel na to, že to vlastně skoro nic nedělá.
No, jak jsem na vlastní uši slyšela, dělá to pořádné rány. Ale Matyáš, stejně jako všichni kluci, bere zbraň do ruky spíše se zvědavostí, než se strachem. A kdyby se snad přece jen trochu bál, rozhodně to na něm nikdo nepozná. Je to přece jen už profesionál.