Kazmírák bude centrem klidové zóny

Novoměstský rybník Kazmírák právě prochází revitalizací, na níž byla vynaložena částka dvou miliónů korun. Většina peněz, potřebných na jeho odbahnění a obnovu, byla hrazena ze státních dotací a půl miliónu zaplatilo ze svého rozpočtu město.

Rybník není ve vlastnictví města, ale státu a Nové Město na Moravě jej má pouze v nájmu. Nájemné v současné době činí šedesát pět tisíc korun za rok, tedy pět Kč za metr čtvereční. Od letošního roku by se ale mělo nájemné zvýšit téměř o polovinu, za metr čtvereční by mělo město zaplatit do státní pokladny devět Kč.

 

Z důvodu další možnosti zvyšování nájemného se radní města rozhodli pokusit se o bezúplatný převod nebo o odkoupení rybníka od státu. Jakou cenu bude stát za odprodej nemovitosti požadovat, se v tuto chvíli neví. Jednání s ministerstvem životního prostředí jsou zatím v úplných počátcích.

 
 

 
 

 

Kazmírák by po dokončení oprav měl vypadat mnohem lépe než kdy v minulosti. A protože se nachází v klidné části města, uvažuje se o tom, že se stane v blízké budoucnosti centrem klidové zóny. Kromě toho by měl v případě povodní sloužit i jako záchytná nádrž, takže bude plnit funkci jak estetickou, tak i bezpečnostní.  

 

Ostrůvek pro ptactvo, který se nachází v jeho středu, bude vhodně doplněn parkovou úpravou břehů, takže by Kazmírák měl lákat k procházkám a odpočinku. Poslední úpravy by měly být dokončeny v příštím roce.