Silničáři nezklamali

Od úterka nás opět začala zlobit zima. Téměř celé pondělí bylo hlášeno rosničkáři, že máme počítat s přívaly sněhu a s tím souvisejícími problémy. Slyšeli to asi téměř všichni. Mimo cestářů.

Úterní situace byla na těchto stránkách již probírána. Velký příval sněhu, vítr, místy těžko zvládnutelná situace. Ať bylo jak bylo, po cestářích však ani vidu, ani slechu.
Počasí na Vysočině bývá mnohem nevyzpytatelnější než kdekoliv jinde, proto jsou i řidiči zvyklí, že prostě nic nejde zvládnout hned a jsou úseky vozovek, které jsou sjízdné s mírnou zručností a menšími problémy.

Letos však zima řidičům přála. Téměř celou dobu nic a nyní ukazuje své poslední síly. Nic výjimečného. O to víc je překvapující, že i když letos nebylo třeba vynakládat zvlášť velké úsilí na údržbu vozovek, přesto je situace stejná jako každý rok. Napadne pár centimetrů sněhu a opět není i po několika hodinách prohrnuto, natož posypáno. Když byla loni zima skoro půl roku, daly se chápat výmluvy silničářů, že už docházejí síly a hlavně finance. Ale co letos? Celou zimu nebylo třeba sypat a přesto je v těchto dnech jen těžko sjízdných několik kilometrů vozovek ve Žďárských vrších. Třeba Nové Město - Sněžné. V lesích u Kuklíku je neprohrnuto, než napadl nový sníh, tak bylo posypáno takovým stylem, že byl jeden kamínek na metr čtvereční. Na co se budou silničáři vymlouvat letos?

Nějaký důvod se zcela jistě najde. A hlavně: proč se zbytečně snažit! Vždyť je to velice jednoduché. Pokud dojde k nějaké nehodě a škodám na vozidlech nebo dokonce zdraví, tak se nic neděje, řidič jen prostě nepřizpůsobil jízdu stavu vozovky a vše je omluveno.