Jablko z ráje

Jablko – ovoce staré jako lidstvo samo. Vždyť právě kvůli němu byli vyhnáni Adam a Eva z ráje. A není se co divit. Odolat plodu tak voňavému, sladkému a šťavnatému to lze opravdu těžko.     

Jablko mělo vůbec špatnou pověst. Kromě toho, že zavinilo vyhnání z ráje, se kvůli němu také vedla válka. A jaká! Jedna z nejznámějších, tedy trojská válka, vznikla právě kvůli tomuto plodu. Tentokrát to ale nebylo jablko obyčejné, nýbrž zlaté. Mnozí už ví anebo tuší, že jde o jablko Hesperidek, které ukradla přímo z jejich zahrady bohyně sváru – Eris. S nápisem „Té nejkrásnější“ je pak hodila mezi bohyně Héru, Athénu a Afroditu. Dalo se čekat, že každá z nich bude chtít jablko pro sebe. Nakonec je rozsoudil syn trojského krále Priama- Paris. A jaké to mělo následky, to už všichni známe.

 

Ani v pohádkách se o jablku nemluví zrovna nejlépe. Stačí si jen vzpomenout na Sněhurku, která si kousla do otráveného jablka. I to bylo tak lákavé a neodolatelné, že Sněhurka zapomněla na varování trpaslíků a opět se dala zlou královnou nachytat.

 Přichází podzim a s ním i doba jabkobraní. A i když má toto ovoce velice špatnou pověst, určitě se nemusíte bát s chutí se do něj zakousnout a vychutnat si jeho sladkokyselou chuť. Obsypané stromy přímo lákají k tomu, aby kolemjdoucí pozvedl ruku a utrhl si ono zakázané rajské ovoce. A navíc se z jablek dají dělat úžasná kouzla v kuchyni. Co třeba takový babiččin jablečný závin?

 

 

 

  

  

Jablka lze i zkapalnit. Jablečný mošt, to je doslova podzimní vitamínová bomba. Tento nápoj byl velice vychvalován i v roce 1917, kdy se v knize Milady Benešové  „Nakládání zavařování a používání všeho ovoce a zeleniny“ můžeme dočíst: „Mošt slouží za levný, zdravý a občerstvující nápoj, který by měl býti alespoň našim dětem a pracujícímu lidu v krajinách ovocnářských nápojem národním.“ No nevím, jestli docílíme toho, aby se mošt stal nápojem národním. Už vidím ty kyselé, převážně mužské obličeje a slyším, jak říkají: „nic proti moštu, ale pivo je pivo“. Ale i pro ně je tu nápoj z jablek, který zaujme. Calvados není pití pro křehké slečinky, ale praví chlapi se s ním jistě bez problémů vyrovnají.

 

 

 

Jablka prostě přinesou potěšení každému. A i když nejsou přímo z ráje, musíte uznat, že voní a chutnají přímo rajsky.