Bitva o Zubštejn ohrožena?

Již popáté by měla v příštím roce proběhnout bitva o hrad Zubštejn, jehož zřícenina se nachází nedaleko Pivonic.          

V tomto roce požádali bystřičtí o grant z finančního mechanismu EHP. Jednalo se o poměrně vysokou částku, celkem deset miliónů korun. Peníze ovšem nakonec nedostali.

 

Protože je tato historická památka ve značně zuboženém stavu, bylo rozhodnuto pokusit se získat peníze znovu. „Snížili jsme výši žádané finanční podpory na čtyři milióny dvě stě tisíc korun“, uvedl místostarosta Bystřice nad Pernštejnem, Josef Vojta.

 

Podle původního záměru by na zřícenině byly provedeny velkorysé opravy a to nejen statické zajištění hradního paláce a jeho lepší zpřístupnění pomocí dřevěného mostu, ale také připojení elektřiny a nové informační tabule.

 

Návštěva hradu začíná být pomalu životu nebezpečná a tak pokud se tentokrát podaří žádané finance získat, bude nutné především upravit terén a zabezpečit klenby, zdi a zábradlí. Jak potvrdil starosta Karel Pačiska, měl by to být první krok, který město podnikne, aby mohla být památka vůbec ještě navštěvována.

 

Informaci, zda peníze obdrželi a mohou začít s opravou, by měli bystřičtí radní obdržet až v prvním čtvrtletí příštího roku. Pokud by však finance nedostali, mohla by být vážně ohrožena i slavná bitva o hrad Zubštejn.

 

Starosta i místostarosta se shodli, že se tato situace bude muset nějak vyřešit a to hlavně z toho důvodu, že bitva na Zubštejně je turisty velmi kladně přijímána a zřícenina hradu má v době jejího konání obrovskou návštěvnost. Podle jejich názoru by se mohla bitva odehrávat pod hradem a nezasahovat až ke zřícenině.

 

„Byla by škoda bitvu zcela zakázat, je to už zdejší tradice. Každým rokem tam bývá patnáct set až dva tisíce lidí,“ řekl Josef Vojta a starosta města dodal: „musíme se snažit, abychom zříceninu uchovali alespoň tak, jak je teď, aby nebyla zřícená ještě více.“