Co vše se může vypůjčit

Půjčit si můžete kapesník, auto, peníze nebo třeba byt. Město Bystřice nad Pernštejnem si zase bude půjčovat policisty.  

Bystřice nad Pernštejnem patří mezi ta města, která svou městskou policii kdysi zrušila. Zrušení šlo snadno. Časem se však zjistilo, že policisté ve městě, to nejsou jen vyhozené peníze. Dohlížení na pořádek a zabraňování trestné činnosti, to je aktivita poměrně důležitá.


Proto se bystřičtí obrátili na Žďár nad Sázavou a Nové Město na Moravě s tím, že by si od nich mohli občas nějaké policisty půjčit.  Žďár nad Sázavou jejich žádost odmítl. Podle starosty Jaromíra Brychty bylo chybou rozpustit v Bystřici městskou policii. „Každé větší město by mělo mít svou vlastní policii“, dodává žďárský starosta.


Trochu jinak se k žádosti postavilo Nové Město na Moravě. „Bystřice nás požádala o uzavření veřejnoprávní smlouvy o poskytování služeb městské policie, kde je přesně specifikován rozsah těchto služeb, “ říká starostka Nového Města na Moravě, Zdeňka Marková. „Jde o měření radarem a pořádkovou službu, zejména v pátek a o víkendech. My jsme měli sdělit podmínky, za jakých bychom byli ochotni tuto spolupráci realizovat. Toho se ujal velitel městské policie, který zpracoval návrh. Ten byl předložen starostovi Bystřice nad Pernštejnem, který jej předloží radě. Teď čekáme na jejich vyjádření.“


Pokud by se města dohodla, znamenalo by to nákup jednoho policejního vozidla a také navýšení počtu zaměstnanců novoměstské policie. Nové Město na Moravě má v současné době devět policistů a v případě dohody by byl jejich počet navýšen o dva nové příslušníky. Další finance by byly vynaloženy na nákup radaru, který požaduje jak Bystřice nad Pernštejnem, tak Nové Město na Moravě.


V případě, že by obě strany souhlasily, byly by náklady na provoz městské policie navýšeny asi o jeden milión korun ročně. Jednorázová finanční částka na nákup policejního auta a radaru by se vyšplhala na čtyři sta osmdesát tisíc korun.


Podle místostarosty Bystřice nad Pernštejnem Josefa Vojty by půjčování strážníků bylo pro město finančně výhodnější, než založení vlastního policejního sboru.  Spolupráce by byla možná od začátku druhého čtvrtletí příštího roku.