Festival Modré dny včera odstartoval

Osmnáctidenní maratón začal včera v  Domě kultury ve Žďáru nad Sázavou. Letos už pátý ročník Modrých dnů je zaměřený zejména na boj s mentální anorexií a bulimií.  

Patronem festivalu se stal herec a moderátor Ondřej Brzobohatý a svou tvář mu propůjčila první Miss Československa Ivana Christová. Tato volba není náhodná, neboť Ivana Christová pracovala dlouhou dobu jako modelka a právě tahle branže má k anorexii i bulimii velmi blízko. „Když se nám podaří otevřít několika dívkám oči a zachránit pár životů, mělo to smysl. Když se podaří zachránit pouze jednu duši, i to bude výhra.“ Říká o poslání festivalu Ivana Christová. A ředitel Modrých dnů, Tomáš Forýtek k tomu dodává: „Když si otevřete jakýkoliv časopis, v každém jsou vychrtlé modelky-  ideál krásy dnešních dívek. A osobnosti, které něco znamenají a navíc mají s problematikou vlastní zkušenost, mohou mladým poskytnout zajímavější pohled na danou tématiku.“

 

 

 

V osmnácti dnech konání festivalu Modré dny proběhne sto dvacet besed v osmnácti středních, základních a vyšších školách ve čtyřech městech. Mimo mentální anorexii a bulimii se přednášející zaměří i na nebezpečí AIDS, domácí násilí, drogy, gambling nebo obchod s lidmi. Stranou nezůstane ani šikana, rasismus a sekty a náboženství.

 
 

 
 

 

Kromě přednášek a besed je připravena i festivalová projekce. Kino Vysočina ve Žďáře nad Sázavou nabídne každý den konání festivalu jeden či více snímků, které se přímo dotýkají diskutovaných problémů.

 

 

 

Velký sál ve žďárském DDM bude 8., 9. a 10. listopadu zaplněn hudbou. Budou zde probíhat taneční a pohybové semináře, hudební dílny a koncerty etnické hudby a worldmusic.

 

To vše a ještě mnoho jiného přinese festival Modré dny do Žďáru nad Sázavou, Nového Města na Moravě, Bystřice nad Pernštejnem a Havlíčkova Brodu od 30. října do 16. listopadu.