Je libo kapříka?

Stejně jako odpradávna lidé chovali domácí zvířata a včely, tak objevili i výhody chovu ryb ve vlastních rybnících.    

Rybníků a rybníčků najdeme při toulkách Vysočinou spoustu. Málokterá obec se nemůže pochlubit vlastní vodní plochou, většinou je to spíše naopak. Ne jeden, ale hned několik rybníků lze často najít v katastru obce.

 
 

 
 

 

Obdobně tomu je i v Maršovicích. I když jsou zde nyní rybníky pouze tři, v minulosti se v katastru obce nacházely tři velké umělé vodní plochy – Horní, Dolní a Knězovec  a několik menších, soukromých rybníčků, v nich v předminulém století prý stávala „kotliska na bílení příze a pláten“.

 
 

 
 

 

Nic takového už zde sice nenajdete, ale ryby v rybnících jsou stále. O víkendu místní hasiči uskutečnili výlov Dolního rybníka a Knězovce. A jak už to u takových příležitostí bývá, přilákalo toto vzácné a s nadšením očekávané tahání ryb z vody spoustu diváků, malých i velkých. 

 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 

Hlavní aktéři měli plné ruce práce, všude se mrskaly rybí ocasy a blýskaly šupinky. A i když je do vánoc ještě spousta času, zájemců o kapra byla spousta. Jak potvrdil jeden z místních, Stanislav Ondráček, na všechny se dostalo.

 

Vylovili jste dost kaprů? A jak byli velcí?

Okolo třech kil. Jsme s letošním výlovem spokojení.

 

Koukám, že tu máte spoustu drobných ryb, co s nimi děláte?

To jsou plevelné ryby a většinu pouštíme zpátky. Je tu i pár zájemců, kteří si je berou do svých rybníčků.

 

A kromě drobných ryb a kaprů máte v rybnících co?

Máme tu ještě  štiky a líny.

 

Kolik štik jste dnes vylovili?

V Knězovci sedm a v Dolním rybníku pět. Jedna z nich měla přes metr.

 

 

 
 

 

Spokojení byli rybáři, diváci i zákazníci. Kde kdo si od rybníků odnášel v igelitových taškách nějakého toho kapříka. A štiky? Jedna padla za oběť rybářům a prý si na ní ohromně pochutnali. Ostatní byly vráceny zpět, do temných hlubin rybníků, kde si zase ony pochutnaly na plevelných rybách.