Ježíškův pošťák detektivem

Osmý prosinec byl velkým dnem pro děti z Bystřice nad Pernštejnem. Nejenže se tu objevil posel od Ježíška, který sbíral dopisy s jejich tužbami a přáníčky, ale byla vyhodnocena i výtvarná soutěž „O nejkrásnější vánoční stromeček“.     

Soutěž probíhala od poloviny listopadu až do začátku prosince a sešlo se nakonec celkem osmdesát tři prací. Všechny stromečky byly vystaveny ve výstavní síni bystřického muzea. Děti soutěžily ve třech kategoriích. Kategorie první patřila dětem mateřských škol, ve druhé kategorii se utkali žáci prvních a druhých tříd a poslední kategorie byla určena pro třeťáky, čtvrťáky a páťáky. Bylo vyhodnoceno jedenáct nejlepších prací, ale odměnu nakonec dostaly všechny děti.

 

Obrovskou atrakcí byl i anděl s nebeským pošťákem, kteří sbírali dopisy plné dětských přání. Vybrali celkem dvě sta čtyřicet pět dopisů. Dvě stě jeden byl od dětí z Bystřice nad Pernštejnem a čtyřicet čtyři od capartů z okolí.

 

Za své dopisy děti také něco dostaly. Byly odměněny pamlskem a také ježíšovským razítkem. Kromě toho si mohly vyzkoušet, jestli zvládnou zdobení vánočních perníčků nebo navlékání a výrobu slámových ozdob.

 

Dopisy pro Ježíška měly být označeny i zpáteční adresou, aby Ježíškův pošťák věděl, kam je doručit. Mnohé z nich však tuto důležitou součást postrádaly. Pošťák se pak musel stát detektivem a ve spolupráci s úřednicemi z matriky dohledávat, kam dopis s přáním doručit. Kromě jednoho jediného se nakonec podařilo všechny dostat tam, kam patřily.

 

Vysočina, Bystřice nad Pernštejnem